Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Apple'ın WWDC'de tanıttığı iPadOS yenilikleri

  • Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
T

Tuğçe İçözü

Misafir
Apple, Dünya Geliştiriciler Konferansı'nda (WWDC) yeni iPadOS 15 tanıtıldı. iPadOS 15 ile iPad'e gelişmiş Widgets desteği geldi. Ayrıca iPadOS 15 ile birlikte daha büyük Widget'lar kullanılabilecek. App Library'de iPhone'un ardından iPad için sunuldu.


iPadOS 15 ile birlikte yeni Multitasking özellikleri geldi. Uygulamaları, açılır pencereler aracılığıyla daha verimli bir şekilde kullanmanızı sağlıyor. Daha önce Android cihazlarda gördüğümüz ekran bölme özelliğinin "Split View" başlığıyla iPadOS'a henüz yeni gelmesi izleyicileri şaşırttı. Bu kapsamda tanıtılan Shelf özelliği ise farklı uygulamaları gruplayarak ekranda göstermenizi kolaylaştırıyor.


iPadOS'a eklenen yeni özellikler arasında Quick Notes da tanıtıldı. Quick Notes ile herhangi bir uygulamada gezinirken, aynı anda not uygulamasını küçük bir pencerede açabilecek ve not alabileceksiniz. Bu sayede uygulamalar arası geçiş yapmak zorunda kalmayacağınızı söyleyelim. Bu arada iPadOS'ta notlar uygulamasına etiketleme diye çevirebileceğimiz Google Drive kullanıcılarının yakından bildiği "mention" ve de "hashtag" özelliklerinin eklendiğini de belirtmekte fayda var.


iPadOS 15'e gelen en dikkat çekici yenilik ise Swift Playgrounds oldu. Artık kullanıcılar, iPad ve iPhone için uygulama geliştirme sürecini, iPad üzerinde geçekleştirebilecek.


Geliştirici adaylarının Mac'e ihtiyaç duymadan iPad'de Swift öğrenmeye başlaması, Apple geliştirici ekosistemini destekleyen önemli bir gelişme.


Yakın zamanda M1 çip eklenen iPad modelleriyle; iPadOS'tan beklenti büyüktü. Etkinlikte bu duyurulan özelliklerin bu beklentiy, karşılamakta güçlük çektiğini söyleyebiliriz. Apple, Türkiye İş Bankası'nın katkılarıyla aktardığımız haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.