Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Apple'a iPhone'ların performansını gizlice kıstığı için 935 milyon dolarlık tazminat davası açıldı

  • Konbuyu başlatan Arden Papuççiyan
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
A

Arden Papuççiyan

Misafir
Hollanda Tüketiciler ve Pazarlar Kurumu'nun (ACM) flört uygulaması geliştiricilerin 3. parti ödeme yöntemlerini kullanmasına müsade etmediği için Apple'a haftalık olarak 5 milyon euro ceza verdiğini geçtiğimiz Ocak ayında sizlere aktarmıştık.

Hem yüksek komisyon hem de 3. parti ödeme yöntemlerinin engellenmesi nedeniyle geliştiriciler ile sorunlar yaşayan Apple, geçtiğimiz dönemlerde pek çok tekelcilik davası ile karşı karşıya kaldı. Bugün edindiğimiz bilgilere göre Apple için Birleşik Krallık'ta yeni bir dava açılıyor.

Açılan toplu davanın talep ettiği tazminat miktarı ise 935 milyon dolar. Tüketici hakları savunucusu Justin Gutmann tarafından rekabet yasası gerekçe gösterilerek açılan davanın ana konusu ise 2017 yılında yayınlanan iOS 10.2.1 güncellemesi.

Dava, bu güncelleme ile kullandıkları iPhone modellerinde performans kaybı yaşayan kullanıcılar için açılıyor. Güncelleme ile performans kaybı yaşayan iPhone modellerine baktığımızda ise iPhone SE modeli de dahil olmak üzere iPhone 6'dan iPhone X modeline kadar toplamda 10 model karşımıza çıkıyor.

Hatırlatmak gerekirse Apple'ın iPhone modellerini yavaşlatma skandalı ile ilgili tüm detayları geçtiğimiz yıllarda sizlere aktarmıştık. Söz konusu davanın Birleşik Krallık içinde bu iPhone modellerini kullanan toplamda 25 milyon kişi adına açıldığını da ekleyelim.

Hatırlatmak gerekirse Apple, 2020 yılında benzer bir dava ile ABD'de karşı karşıya kalmıştı. İlk etapta eski iPhone’ları yavaşlattığı için özür dileyen ve pil değişiminde indirime giden Apple, 2020 yılında ise iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus iPhone SE, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerini kasıtlı olarak yavaşlattı için açılan davada 500 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti.

Yine 2020 yılında aynı konu nedeniyle Fransa'da 27 milyon dolar ceza ödeyen Apple'ın yeni davada ceza alıp almayacağını ise zaman gösterecek. Konu ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Kaynak : Webrazzi
 

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.