Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Apple, yapay zeka için 2 yıl içinde 5 milyar dolar harcama yapabilir

  • Konbuyu başlatan Candeğer Muradoğlu
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
C

Candeğer Muradoğlu

Misafir
Apple, yapay zeka alanında diğer teknoloji şirketleriyle rekabet edebilmek için yapay zeka sunucularına 2 yıl içinde 5 milyar doların üzerinde yatırım yapması gerekebilir.

Ming-Chi Kuo isimli TF Securities analistinin raporuna göre, başlangıçta Apple'ın yapay zeka projelerine yılda yaklaşık 1 milyar dolarlık bir bütçe ayıracağı açıklanmıştı. Ancak Kuo, gerçek harcamanın bu tahminin çok üzerinde olabileceğini öne sürüyor.

Kuo'nun yaptığı araştırma, Apple'ın 2023 yılında 2 bin ila 3 bin arasında yapay zeka sunucusu satın almayı planladığını ve muhtemelen 2024 yılında 18 ila 20 bin sunucu satın almayı düşündüğünü gösteriyor. Bu rakamlar, bu yıllarda dünya genelinde satılan yapay zeka sunucularının sırasıyla yüzde 1.3'ünü ve yüzde 5'ini temsil ediyor.

Kuo, Apple'ın Nvidia'nın HGX H100 8-GPU sunucularını kullanmayı tercih edeceğini tahmin ediyor. Bu sunucuların maliyeti yaklaşık olarak 250 bin dolar. Bu da sadece 2023 yılında yaklaşık 620 milyon dolar ve 2024 yılında sadece yapay zeka sunucuları için 4.75 milyar dolarlık bir harcama anlamına geliyor. Yani toplamda yaklaşık 2 yıl içinde 5.37 milyar dolarlık bir harcama yapılması olası gibi duruyor.

2023'teki düşük harcamayı ise Nvidia yapay zeka yongalarının kıt olmasına ve Apple'ın siparişlerini diğer büyük müşterilere göre daha sonra vermesine bağlamak mümkün.

Bu harcama miktarı önemli gibi görünebilir. Ancak Kuo, Apple'ın diğer büyük teknoloji şirketlerinin gerisinde olduğunu öne sürüyor. Örneğin, Meta'nın 2024 yılında yaklaşık olarak 40 bin yapay zeka sunucusu ünitesi satın almayı planladığı iddia ediliyor. Bu konuda neler olacağını ise ilerleyen dönemde göreceğiz.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.