Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Apple, uydu iletişim bağlantısı teknolojisi için 450 milyon dolar yatırım yapacak

  • Konbuyu başlatan Arden Papuççiyan
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
A

Arden Papuççiyan

Misafir
iPhone 13 ailesinin uydu iletişim bağlantısı özelliğine sahip olabileceklerini ilk olarak 2021 yılının Ağustos ayında sizlere aktarmıştık. Uydu iletişim bağlantısı özelliğini iPhone 13 modelleri ile birlikte tanıtmayan Apple, geçtiğimiz Eylül ayında karşımıza çıkan iPhone 14 ve 14 Pro modelleri ile birlikte uydu iletişim bağlantısı özelliğini kullanıma sunacağını duyurdu.

Kasım ayının sonunda sadece Kanada ve ABD için kullanıma sunulacak olan uydu iletişim bağlantısı özelliğinin ilerleyen dönemlerde daha fazla ülke için de kullanıma sunulması bekleniyor. Uydu iletişim bağlantısı özelliği ile ilgili planlarını da açıklayan Apple, söz konusu özelliğin daha iyi bir noktaya gelebilmesi için önemli bir yatırım yapacağını da duyurdu.

Apple tarafından aktarılan bilgilere göre şirket, uydu iletişim bağlantısı teknolojisinin geliştirilmesi için Advanced Manufacturing Fund'ın bir parçası olarak 450 milyon dolarlık yatırım yapacak. Apple'ın Advanced Manufacturing Fund ile birlikte ABD merkezli tedarikçilere toplamda 1,4 milyar doları aşkın yatırım yapacağına da ekleyelim.


450 milyon dolarlık yatırımın büyük kısmı Apple'ın iş ortağı olan ABD merkezli Globalstar firmasına gidecek. Kasım ayının sonunda kullanıma sunulacak olan uydu iletişim bağlantısı özelliği Apple ve Globalstar iş birliği ile birlikte geliştirildi. Globalstar firması, uydu iletişim bağlantısı teknolojisinin kullanıldığı uyduları kontrol ediyor. Globalstar'ın şu an için 24 uyduya sahip olduğunu da ekleyelim.

Apple tarafından yapılacak olan yatırım ile birlikte Globalstar firmasının uydu sayısının artması da sürpriz olmayacaktır. Uydu sayısının artması ile birlikte kullanıcılara daha iyi bir hizmet verilmesi hedefleniyor. Uydu iletişim bağlantısı özelliğinin afet ve olağanüstü durumlarda SOS aramaları yapmanız için tasarlandığını da hatırlatalım.

İlk iki yıl boyunca ücretsiz olarak kullanıcılara sunulacak olan uydu iletişim bağlantısı özelliği, iki yılın ardından ise ücretli olacak. Söz konusu özelliğin ücreti ile ilgili ise herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.