Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Apple, gelecekte Google'ın yapay zekası Gemini'ı iOS'e entegre edebilir

İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
G

Gözde Ulukan

Misafir
Apple, şirketin yıllık geliştirici konferansı WWDC 2024'te duyurduğu OpenAI ortaklığı sayesinde ChatGPT'ye güç veren büyük dil modeli GPT-4o'yu iOS 18, iPadOS 18 ve MacOS Sequioa'ya entegre ediyor. Ancak açılış konuşmasının sona ermesinden kısa bir süre sonra Apple'ın yazılım mühendisliğinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Craig Federighi, şirketin Google'ın büyük dil modeli ailesi Gemini'ı de işletim sistemlerine dahil edebileceğini söyledi.

Federighi, açılış konuşmasının ardından gazetecilerle yaptığı sohbette, “Kullanıcıların istedikleri modelleri seçebilmelerini sağlamak istiyoruz, belki gelecekte Google Gemini da olabilir, ancak şu anda duyurulacak bir şey yok.” dedi.

Federighi'ye göre başlangıçta ChatGPT'ye odaklanma kararının nedeni Apple'ın en iyiyle başlamak istemesiydi. Apple, Apple Intelligence özelliklerini bu yıl içinde kullanıma sunmaya başlayacak. Bu özellikler iPhone 15 Pro ve daha yeni modellerde ve tüm M serisi Mac ve iPad'lerde ücretsiz olarak kullanılabilecek.

Bu haberin dikkat çekici olmasının nedeni, Apple'ın açılış konuşmasında işletim sistemine daha fazla yapay zeka modeli ekleme niyetini açıklamış olmasına rağmen Gemini'den özel olarak bahsetmemiş olması.

Eğer Apple böyle bir iş birliğine giderse, kullanıcıların cihazlarında tercih ettikleri yapay zeka modelini seçebilmesi, Apple cihazlarına Google veya Samsung'un sunmadığı bir kişiselleştirme imkanı sağlayacak. Bu da aslında Apple için yeni bir dönemin kapılarını açacak.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.