Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Apple, çip girişimi Rivos'a karşı açtığı ticari sır davasında uzlaşmaya vardı

  • Konbuyu başlatan Gözde Ulukan
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
G

Gözde Ulukan

Misafir
Apple, çip girişimi Rivos'a ticari sırlarını çaldığı gerekçesiyle açtığı ilk davadan iki yıl sonra, şirketle anlaşmaya karar verdi. Paylaşılanlara göre Rivos ve Apple, 15 Mart'a kadar anlaşmayı sonuçlandırmayı planladıklarını hakime bildirdi.

Apple, 2022'nin mayıs ayında "gizli mod" girişimine dava açmış ve Rivos'u gizli şirket bilgilerine erişimi olan mühendisleri kendi bünyesine katmakla suçlamıştı. Apple'ın açtığı davada, eski çalışanların işe alım sürecinin bir parçası olarak Rivos'un talebi üzerine özel bilgileri çaldıkları iddia edilmişti.

Söz konusu dava, şirketin Apple çalışanlarını cezbetmek ve şirketten ayrılmadan önce gizli belgeleri kopyalamaya teşvik etmek için koordineli bir kampanya düzenlediğini iddia ediyordu. Bu olay ayrıca, bahsi geçen çalışanların Apple ile olan sözleşmelerini ihlal ettikleri anlamına da geliyordu. Apple şikayetinde, "Rivos, Haziran 2021'den başlayarak Apple'ın SoC tasarımları hakkında Apple'a özel ve ticari sır niteliğindeki bilgilere erişimi olan Apple çalışanlarını hedef alan koordineli bir kampanya başlattı" ifadesi kullanılmıştı.

Rivos, Eylül 2023'te Apple'a karşı kendi davasıyla karşılık vererek Apple'ı, mühendislerini ayrılmaktan caydırmak için korkutma ve diğer taktikleri kullanmakla suçlamıştı.

Şimdi ise Apple ve Rivos'un davayı çözmek üzere anlaşmaya varacakları bilgisi ortaya çıktı. San Jose'deki federal mahkemeye yapılan başvuruya göre anlaşma, Rivos sistemlerinin adli incelemesine ve diğer faaliyetlere dayalı olarak Apple'ın gizli bilgilerinin düzeltilmesini öngörüyor. Tarafların şu anda bu süreç üzerinde çalıştıkları bildiriliyor. Dava konusunda nasıl sonuç alınacağını ise ilerleyen dönemde hep birlikte göreceğiz.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.