Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Apple, 2023'te işe alımları yavaşlatmak istiyor

  • Konbuyu başlatan Gözde Ulukan
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
G

Gözde Ulukan

Misafir
Google'ın ekonomideki belirsizlik nedeniyle 2023'e kadar işe alımları yavaşlattığı haberini geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaşmıştık. Şimdi benzer bir hamle de bir diğer teknoloji devi Apple'dan geliyor. Bloomberg'ün haberine göre Apple, 2023'te işe alımları yavaşlatmayı planlıyor.

Paylaşılan bilgilere göre Apple'ın bu kararının, şirket içindeki her ekibi etkilemeyeceği belirtiliyor. Ancak, şirketteki bazı gruplara gelecek yıl yeni çalışanlar eklenmeyecek. Apple'ın 2023'te işe alım ve harcamaları yavaşlatacağı planları, özellikle Covid-19 salgını, Rusya-Ukrayna Savaşı ve yüksek enflasyonun düşük tüketici harcamaları ve durgunlukla ilgili endişeleri tetiklediği belirsiz zamanların ortasında geliyor.

Aynı habere göre Apple, ayrıca uzun süredir söylentileri dolaşan karma gerçeklik kulaklığını 2023'te piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Ancak şirketin konuyla ilgili herhangi bir yorum yapmadığını belirtmekte de fayda var.

İşe alım hızını yavaşlatan tek şirket Apple değil. Daha önce de söylediğimiz gibi Google da yılın geri kalanında işe alımları azaltıyor. Google CEO'su Sundar Pichai, ekonomideki belirsizliğin kendilerini böyle bir önlem almaya gittiğini söylüyor. Meta ve Uber de işe alımları yavaşlatan diğer teknoloji devlerinden. Görünüşe göre, şu anda bir resmi açıklama gelmese de Apple da diğer teknoloji devlerine katılıyor.

İşe alımların yavaşlatılmasının yanı sıra teknoloji sektöründe işten çıkarmalar da devam ediyor. Vimeo CEO'su Anjali Sud, bugün, şirketin halihazırda işe alımları yavaşlatmış olmasına rağmen, çalışanlarının yüzde 6'sını işten çıkaracağını duyurdu. Tesla, Substack, Netflix ve Twitter gibi şirketler de son zamanlarda işten çıkarmalar yapmak zorunda kaldı.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.