Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Amazon, One Medical'i 3,9 milyar dolara satın aldı

  • Konbuyu başlatan Candeğer Muradoğlu
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
C

Candeğer Muradoğlu

Misafir
Amazon, sağlık sektöründe yerini daha da sağlamlaştırmak için önemli bir satın almaya imza attı. Şirket, temel sağlık hizmetleri üzerine odaklanan One Medical'i 3,9 milyar dolara satın aldı. Bu satın almadan sonra Amazon, uzaktan sağlık hizmeti alanını genişletti. Bu yatırım Amazon'un Covid-19 salgınından sonra sağlık alanına yaptığı en büyük yatırım olarak nitelendirildi. Şirketin CEO’su Amir Dan Rubin, satın alma işleminin tamamlanmasının ardından şirkette çalışmaya devam edeceği açıklandı.

2007 yılında kurulan One Medical, abonelik tabanlı çalışıyor. ABD'de faaliyet gösteren şirket, hastaların 7/24 uzaktan sağlık hizmeti erişimi sağlıyor. Tom Lee tarafından kurulan şirket, hastalar için daha erişilebilir, uygun fiyatlı sağlık kuruluşu hizmeti vermeyi hedefliyor. Ocak 2020'de halka açılan şirket, 700 binden fazla kullanıcıya sahip.

Bu Amazon'un ilk yatırımı değil. Şirket, 2018'in Haziran ayında internetten reçeteli ilaç satışı başlatmak için dev bir adım atmıştı. Bu alanda faaliyet gösteren Pillback 753 milyon dolara satın aldı. Şirketin şu anda PillPack by Amazon Pharmacy adıyla hizmet veriyor. 2019'da uzaktan sağlık hizmeti veren Amazon Care'i kurdu. İlk etapta kendi çalışanları için faaliyete geçirdi. Amazon Care, 50 eyalette hizmet veriyor. Covid-19 salgınından sonra yeni bir sağlık birimi oluşturan Amazon, 2020'de Crossover Health ile ortaklık kurdu.

Covid-19 salgının yarattığı dönüşümden en çok etkilenen alan hiç şüphesiz sağlık sektörü oldu. Bu durumun etkisiyle sağlık teknolojileri üreten girişimlerin değeri daha da arttı. Bu yüzden Big-Tech diye bilinen dünyanın en değerli teknoloji şirketleri Alphabet, Apple ve Microsoft da sağlık sektöründeki yatırımlarına vites artırarak sürdürüyor. Amazon'un bu satın alması da bu durumun bir getirisi olarak yorumlanabilir.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.