Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Amazon, iRobot'u 1,7 milyar dolara satın alıyor

  • Konbuyu başlatan Arden Papuççiyan
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
A

Arden Papuççiyan

Misafir
Robot süpürge konseptinin mucidi konumunda olan iRobot markasının Türkiye pazarına giriş yaptığını 2019 yılının Eylül ayında sizlere aktarmıştık. Bugün edindiğimiz bilgilere göre yaklaşık 3 yıldır aktif olarak ülkemizde de hizmet veren iRobot, Amazon tarafından satın alınıyor.

Geçtiğimiz dönemlerde pek çok büyük satın alma hamlesi ile karşımıza çıkan Amazon, iRobot ile birlikte gerçekleştirdiği büyük satın almalara bir yenisini daha ekliyor. Amazon ve iRobot arasında yapılan satın alma anlaşmasına göre şirket, iRobot'u satın alabilmek için hisse başına 61 dolar ödeyecek.


Kısacası Amazon, iRobot'u satın alabilmek için toplamda 1,7 milyar dolar ödeyecek. Söz konusu 1,7 milyar dolarlık satın alma ücretinin tamamının nakit olarak ödeneceğini de ekleyelim. Teknoloji dünyasının köklü firmaları arasında bulunan ve robot süpürge konseptini yaratan iRobot, 1990 yılında Colin Angle, Rodney Brooks ve Helen Greiner tarafından kuruldu.

2002 yılında robot süpürge modeli olan Roomba'yı tanıtan iRobot, Roomba modelleri ile birlikte oldukça büyük bir başarı yakaladı. iRobot tarafından aktarılan bilgilere göre şirketin 2020 yılına kadar toplamda 30 milyondan fazla robot süpürge satışı gerçekleştirdiğini de ekleyelim. Bugüne kadar 6'dan fazla markaya toplamda 13 farklı yatırım gerçekleştiren iRobot, 30 milyon dolardan fazla da yatırım aldı.

iRobot şirketinin CEO pozisyonunda kurucu ortaklardan Colin Angle'ın yer aldığını da paylaşalım. İki şirket tarafından yapılan açıklamalara göre Colin Angle, satın alma sonrasında da iRobot şirketinin CEO'su olarak görevine devam edecek.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.