Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Amazon, bulut biriminden yüzlerce kişiyi işten çıkarıyor

  • Konbuyu başlatan Candeğer Muradoğlu
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
C

Candeğer Muradoğlu

Misafir
Amazon, uzun bir süredir devam eden kitlesel işten çıkarmaların ardından hala personel azaltma politikasını sürdürüyor. 2022 yılının sonlarına doğru başlayan ve 2023 boyunca devam eden bu süreçte, Amazon, şirket tarihinde görülen en büyük işten çıkarmaları gerçekleştirdi. Bu dönemde neredeyse her bölümde, toplamda 27 binden fazla çalışan işinden olmuştu.

Amazon, yeni bir işten çıkarma dalgasıyla yeniden gündeme geldi. Şirket, fiziksel mağazalar teknoloji ve satış ve pazarlama birimlerinde yüzlerce çalışanın işine son veriyor. Amazon, "Ana stratejik alanlara odaklanmak için bazı bölümleri sadeleştirmemiz gerektiğini belirledik" diyerek işten çıkarmaların nedenini açıklıyor.

Ayrıca şirketin bu kararları dikkatlice aldığını ve çalışanların yeni rollerine geçişlerinde destek olacağını belirtiyor. Şirketin ABD'deki çalışanları en az 60 gün boyunca maaş ve yan haklarını almaya devam edecek ve kıdem tazminatı paketinden yararlanabilecekler.

Amazon'un AWS birimi, son çeyreklerde satış büyümesinde yavaşlama yaşadı. Çünkü şirketler, artan faiz oranları nedeniyle bulut harcamalarını kısmaya başladı. Ancak Amazon yöneticileri, pazarın tekrar hız kazanmaya başladığını belirtti.

Amazon'un mağaza teknolojisi ekibine yapılan kesintiler, Amazon'un ABD'deki Fresh mağazalarında kasiyersiz ödeme sistemlerini kaldıracağını açıkladıktan sonra gerçekleşti. Bir taraftan AWS birimi, kasiyersiz teknoloji olan Just Walk Out'u, Dash akıllı arabalarını ve Amazon One avuç içi ödeme teknolojisini denetleyen ekipleri içerdiğini hatırlatalım. Mağaza teknolojisi ekibi, Amazon'un perakende grubundan ayrılarak 2022'de bulut bilişim bölümüne katılmıştı.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.