Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Alphabet'in robotları, PaLM desteği sayesinde daha karmaşık cümleleri anlayabilecek

  • Konbuyu başlatan Arden Papuççiyan
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
A

Arden Papuççiyan

Misafir
Teknoloji dünyasının geleceği olarak görülen robotik teknolojileri her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Gelecekte günlük hayatımızın pek çok noktasında yer alması beklenen robotlar, yapay zeka teknolojilerinin gelişmesi ile daha da akıllı hale geliyor.

Google'ın çatı şirketi olan Alphabet'in geliştirdiği temizlik odaklı robotlarını Google ofislerinde test etmeye başladığını geçtiğimiz yılın Kasım ayında sizlere aktarmıştık. Bugün edindiğimiz bilgilere göre Alphabet, robotlarını daha akıllı hale getirebilmek adına sahip olduğu robotik ve yapay zeka destekli dil teknolojilerini bir araya getiriyor.

2019 yılından beri temizlik odaklı robotlarını geliştiren Alphabet, yapay zeka odaklı dil desteği ile birlikte robotlarının insanları daha iyi anlamalarına odaklanıyor. Robotlarını daha akıllı hale getirmek adına Google tarafından geliştirilen yapay zeka tabanlı dil teknolojisi PaLM'ı (Pathways Language Model) kullanan Alphabet, bu sayede robotlarının daha karmaşık cümleleri anlayabilmelerini sağlıyor.


Hatırlatmak gerekirse yapay zekaya sahip olan robotlar şu an için genelde daha basit ve kısa cümleleri / komutları anlayabiliyor. Bir bölgeyi temizle komutu verildiğinde bunu direkt olarak anlayabilen Alphabet'in temizlik robotları karmaşık cümlelerde ise sorun yaşayabiliyordu.

PaLM desteği ile birlikte bu sorunu çözen Alphabet'in robotları artık "İçeceğimi döktüm bana yardım eder misin?" gibi bir soru cümlesini bile doğru bir şekilde anlayarak gerekli temizliği gerçekleştirebiliyor. Kısacası Alphabet'in robotları PaLM desteği ile birlikte daha da akıllandı.

Konu ile ilgili testlerine devam eden Alphabet, yaptığı testlerde robotların yüzde 84'ünün kullanıcıların komutları için doğru yanıtları hazırlayabildiklerini ve yüzde 74'ünün ise talimatları başarılı bir şekilde tamamlayabildiklerini belirtti. Her geçen gün daha da akıllanan robotların ilerleyen dönemlerde daha çok karşımıza çıkmaları sürpriz olmayacaktır.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.