Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Acil Tıp Teknisyeni Ne İş Yapar? Ne Kadar Kazanır?

Theaa

Administrator
Yönetici
Acil Tıp Teknisyeni (ATT), acil tıbbi müdahale gerektiren durumlarda, olay yerinde ilk müdahaleyi yapan ve hastanın hastaneye güvenli bir şekilde naklini sağlayan sağlık profesyonelidir. Acil tıp teknisyenleri, genellikle ambulanslarda, acil servislerde ve ilk yardım hizmetlerinde görev alır.

Acil Tıp Teknisyeninin Görevleri:

1. Olay Yerinde İlk Müdahale:
    • Kaza, hastalık, yaralanma gibi acil durumlarda olay yerine giderek hastaya ilk müdahaleyi yapar.
    • Hastanın durumunu değerlendirir, stabilizasyonu sağlar ve gerekli tıbbi yardımı sunar.
  2. Hayati Fonksiyonları Kontrol Etme:
    • Hastanın hayati fonksiyonlarını (nabız, solunum, tansiyon) kontrol eder.
    • Gerekirse, kardiyopulmoner resüsitasyon (CPR) gibi hayat kurtarıcı müdahaleleri uygular.
  3. Yaralanma ve Hastalıkların Tedavisi:
    • Kırıklar, kanamalar, yanıklar gibi acil durumlarda uygun tedavi yöntemlerini kullanarak hastayı stabil tutar.
    • İlaç uygulamaları yapabilir, hastayı immobilize eder ve yaraları sarar.
  4. Hasta Nakli:
    • Hastayı ambulansla hastaneye güvenli bir şekilde nakleder.
    • Nakil sırasında hastanın hayati fonksiyonlarını izler ve gerekli tıbbi müdahaleleri yapar.
  5. Hasta Bilgilerini Toplama ve İletme:
    • Hastanın tıbbi geçmişi, mevcut durumu ve olay yerindeki gözlemlerini kayıt altına alır.
    • Hastaneye veya acil servise, hastanın durumu hakkında ayrıntılı bilgi aktarır.
  6. Ekipman ve Araç Bakımı:
    • Ambulans ve acil tıbbi ekipmanların düzenli bakımını yapar ve eksik malzemelerin tedarikini sağlar.
    • Kullanılan malzemeleri sterilize eder ve tekrar kullanıma hazır hale getirir.

Acil Tıp Teknisyeni Olmanın Gereklilikleri:

1. Eğitim:
    • Türkiye'de Acil Tıp Teknisyeni olmak için Sağlık Meslek Liseleri'nin Acil Tıp Teknisyenliği bölümünden mezun olmak gereklidir.
    • Yükseköğretim kurumlarında Paramedik (İlk ve Acil Yardım) ön lisans programı da tercih edilen bir eğitim yoludur.
  2. Sertifikalar ve Lisanslar:
    • Acil tıbbi müdahale ve ilk yardım konusunda sertifikalara sahip olmak gereklidir.
    • BLS (Basic Life Support) ve ALS (Advanced Life Support) gibi sertifikalar önemlidir.
  3. Fiziksel Dayanıklılık ve Stres Yönetimi:
    • Fiziksel olarak güçlü ve dayanıklı olmak, ağır yükler kaldırmak, uzun süre ayakta kalmak gibi fiziksel talepler karşısında dayanıklı olmak önemlidir.
    • Stresli durumlarla başa çıkabilme ve hızlı karar verme yeteneği gereklidir.
  4. İletişim Becerileri:
    • Hastalarla, yakınlarıyla ve diğer sağlık profesyonelleriyle etkili iletişim kurabilmek önemlidir.
    • Ekip çalışmasına yatkın olmalı ve acil durumlarda soğukkanlılıkla hareket edebilmelidir.
  5. Teknik Bilgi ve Yetenekler:
    • Acil tıbbi cihazları ve ekipmanları kullanma konusunda bilgi sahibi olmalıdır.
    • Tıbbi protokolleri ve acil müdahale prosedürlerini bilmek gereklidir.

Türkiye'deki Yıllık Ortalama Geliri:

Türkiye'de acil tıp teknisyenlerinin maaşı, çalıştıkları kurumun (kamu veya özel), deneyim seviyesinin ve bulundukları coğrafi bölgenin etkisiyle değişiklik gösterebilir. Ancak genel bir aralık vermek gerekirse:

• Yeni Başlayanlar: Yıllık ortalama 300.000 TL civarında kazanabilirler.
  • Deneyimli Teknisyenler: Yıllık ortalama 250.000 - 400.000 TL arası bir gelir elde edebilirler.
Not: Bu maaş aralıkları, kamu sektörü için geçerli olup özel sektörde ve özellikle büyük şehirlerde daha yüksek maaşlar söz konusu olabilir. Ayrıca, mesleki deneyim ve ek sertifikalar, maaşı artıran faktörler arasındadır. Ek olarak, nöbetler ve fazla mesai gibi unsurlar da geliri etkileyebilir.