Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi ABD'li eğitmenlerin bir kısmı, okullarda ChatGPT kullanımını engellemek için el yazısına geri dönüyor

  • Konbuyu başlatan Candeğer Muradoğlu
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
C

Candeğer Muradoğlu

Misafir
Son dönemde ChatGPT gibi yapay zeka araçlarının eğitimde kullanımıyla ilgili tartışmalar dikkat çekiyor. Yapay zeka araçlarının eğitimde kullanımı büyük fırsatlar sunsa da, bu araçlar kimi zorluğu da beraberinde getiriyor.

Ağustos ayında ChatGPT, ABD'de yapılan AP Biyoloji yani Advanced Placement Biology sınavında en yüksek puanı aldı. Harvard Üniversitesi'nde birinci sınıfı 3.34 GPA ile geçti. Yani ChatGPT sınavlarda ve eğitimde başarılı oldu.

ChatGPT'in ün kazanması ve doğal dil işleme görevleri için kullanılan bir tür derin öğrenme modelinin kullanımının yaygınlaşmasının ardından eğitim alanında kısıtlamalar gündeme geldi. New York Belediyesi Eğitim Departmanı tarafından yapılan açıklamada okullardaki internet bağlantılarında ve cihazlarda ChatGPT'ye erişimin engellendiği duyurdu. Bunun nedeni ChatGPT'nin öğrencilere yanlış bilgi verebileceği ve öğrencilerin de sohbet botunu kopya çekmek için kullanılabileceği konusundaki endişe idi.

Mayıs ayından haziran ayına kadar ChatGPT kullanımının yaklaşık yüzde 10 oranında düştüğü belirtiliyor. Kısacası daha önce yoğun bir şekilde kullanılan ChatGPT, bu dönemde daha az kullanılmış. Teknoloji uzmanları, bu düşüşün çoğu öğrencinin yaz tatiline gitmesi nedeniyle olduğunu düşünüyorlar.

Ödevler el yazısıyla yazılabilir, sınavlar sözlü olabilir​


Şimdi ise öğretmenler eğitimde yapay zekanın rolünü sorguluyor. ABD'de bir kısım okul, ChatGPT'nin kullanımını tamamen yasaklamayı seçerken bazıları da ChatGPT'yi öğrenme aracı olarak kullanma yollarını araştırıyor. Özellikle üniversite hocaları ChatGPT'yi öğrencilerin ders çalışırken kısayol olarak kullanma eğiliminin artması nedeniyle önümüzdeki sonbahar döneminde ders planlarını gözden geçireceklerini belirtiyor.

Öğrencilerin ChatGPT gibi yapay zeka programlarını kullanarak ödevlerini hızlıca tamamlamasını engellemek amacıyla eğitmenlerin öğrencilere ödevlerini el yazısıyla yazmalarını talep edebileceği konuşuluyor. Çünkü el yazısıyla ödev yapmak, öğrencilerin kendi özgün düşüncelerini ifade etmelerini ve yapay zekanın ürettiği içerikle ödevlerini doldurmalarını zorlaştırabiliyor.

Okullarda öğrencilerin sınavlarda yapay zeka kullanma olasılığını engellemek için yazılı sınavlar yerine sözlü sınavlara geri dönebileceği söyleniyor. Sözlü sınavların öğrencilerin kendi anlayışlarını ifade etmelerini ve sınav içeriğini anlamalarını gerektirir. Bu da yapay zeka kullanımının sınav sonuçlarına etkisini azaltabileceği düşünülüyor.

Bu önlemler, öğrencilerin gerçek anlamda öğrenme deneyimine katkıda bulunmalarını teşvik etmek ve teknoloji kullanımını dengelemek amacıyla alınan adımlar olarak tanımlanıyor. ChatGPT gibi yapay zeka araçlarının eğitimde kullanımıyla ilgili sorunlar ve tartışmalar önemli. Bu teknolojik gelişmeler gelecekte eğitim yaklaşımını ve öğrenci deneyimini şekillendirebilecek potansiyele sahip.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.