Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi ABD'li başkan adayını taklit eden yapay zeka botu, OpenAI tarafından askıya alındı

  • Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
T

Tuğçe İçözü

Misafir
OpenAI, ChatGPT destekli bir bot olan Dean.Bot'u üreten geliştiricinin hesabını askıya aldı. Dean.Bot, Demokrat başkan adayı Dean Phillips'in kampanyasını desteklemek amacıyla onun kimliğine bürünmek üzere tasarlanmıştı. Söz konusu chatbot'un yapay zeka girişimi Delphi tarafından siyasi eylem komitesi We Deserve Better Super PAC'i için üretildiğini ekleyelim.

Öte yandan Dean.Bot tamamen Dean Phillips'in kendisi gibi davranmadı. Girişim, web sitesini ziyaret eden kullanıcıların, Dean.Bot ile etkileşime geçmeden önce sohbet edecekleri yapay zeka chatbot'unun doğasını açıklayan bir uyarı görmesini sağlıyordu. Söz konusu uyarıda yapay zeka destekli botun sınırlamalarından da söz ediliyordu. Kullanıcılar, chatbot'un doğasını ve sınırlamalarını anladığını belirtmek durumundaydı.


Buna rağmen, bu tarz kullanımlar OpenAI'ın politikalarına ters düşüyor. Bir OpenAI sözcüsü, geliştiricinin hesabının askıya alındığını doğruladı. Bu olaydan birkaç hafta önce OpenAI, paylaştığı bir blog gönderisi ile 2024 seçimleri öncesinde teknolojisinin kötüye kullanılmasını önlemek için aldığı önlemleri paylaşmıştı. Buna ek olarak OpenAI, paylaştığı gönderide insanların siyasi kampanya ve lobicilik için uygulama geliştirmelerine izin vermediğini de vurgulamıştı. Şirketin, Dean.Bot'un geliştiricisinin hesabını askıya alması, özellikle adayları taklit eden sohbet robotlarına geçit vermeyeceğini açıkça olarak gösteriyor.

Dean.Bot'un amacı potansiyel destekçilerle etkileşime geçmek ve adayın mesajını yaymaktı. Sitede önerilen komutlar (prompt) arasında "Hayat hikayeniz nedir?" ve "Neden Trump'ı yenebileceğinizi düşünüyorsunuz?" gibi cümleler yer almaktaydı.

Delphi ekibi başlangıçta ChatGPT'yi bottan kaldırarak Dean.Bot'u diğer açık kaynak araçlarla çalıştırmaya devam etti. Ekip, OpenAI'ın devreye girmesinin ardından Dean.Bot'u Cuma gecesi tamamen ortadan kaldırdı.


Siteyi ziyaret ettiğinizde, sohbet botunun teknik zorluklar nedeniyle kapalı olduğunu görüyorsunuz. Kullanıcılar "Özür dileriz, DeanBot şu anda kampanya yürütüyor!" mesajı ile karşılaşıyor.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.