Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

7 En İyi Telifsiz Stok İllüstrasyon ve Vektör Siteleri

  • Konbuyu başlatan Burak Oran
  • Başlangıç tarihi
B

Burak Oran

Misafir
WPMAVI. WPMAVI - Türkiye Wordpress Rehberi

Bu yazıda stok vektör ve illüstrasyon dosyaları arayanlara kılavuz olsun diye dünya çapında en çok tercih edilen, en popüler ve en iyi stok illüstrasyon ve vektör siteleri listelemesi yaparak detaylı bir derleme oluşturdum. Ücretli telifsiz vektörler sunan stok sitelerin yanında ücretsiz vektörler ve illüstrasyonlar indirebileceğiniz siteleri de alternatif olarak listeye ekledim.

Ücretli En İyi İllüstrasyon ve Vektör Stok Siteleri

En İyi Vektör Stok Sitesi
1

Adobe Stock - Telifsiz Vekörler

Adobe Stock

İçerik: 23+ Milyon Stok Vektör ve İllüstrasyon
Dil: İngilizce – Türkçe
Ücretlendirme: Abonelik & Kredi
9.810
sitesine git
2

Graphicriver

İçerik: 380+ Bin Stok Vektör ve İllüstrasyon
Dil: İngilizce
Ücretlendirme: Vektörel çizim başı değişen fiyatlar
9.610
sitesine git
3
iStock - Stok İllüstrasyon Siteleri

iStock

İçerik: 15+ Milyon Stok Vektör ve İllüstrasyon
Dil: Türkçe
Ücretlendirme: Abonelik & Kredi
9.510
SİTESİNE GİT
4
Shutterstock - Vektör Stok Siteleri

Shutterstock

İçerik: 70+ Milyon Stok Vektör ve İllüstrasyon
Dil: Türkçe
Ücretlendirme: Abonelik & Kredi
9.510
SİTESİNE GİT

Ücretsiz En İyi İllüstrasyon ve Vektör Stok Siteleri

En İyi Ücretsiz Video Sitesi
1

Pixabay

İçerik: 240+ Bin Stok Vektör ve İllüstrasyon
Dil: Türkçe
Ücretlendirme: Ücretsiz
8.810
SİTESİNE GİT
2
FreeImages - Ücretsiz Vektör Siteleri

FreeImages

İçerik: 100+ Bin Stok Vektör ve İllüstrasyon
Dil: Türkçe
Ücretlendirme: Ücretsiz
8.510
SİTESİNE GİT
3
UIDownload - Telifsiz Ücretsiz Hazır Vektörler

UIDownload

İçerik: 10+ Bin Stok Vektör ve İllüstrasyon
Dil: Türkçe
Ücretlendirme: Ücretsiz
7,910
SİTESİNE GİT

Çözünürlükten bağımsız, detay kaybetmeden yeniden ölçeklendirilebilir dosyalar olan vektörel çizimler, logo, broşür, afiş, kartvizit gibi baskıya uygun çalışmalarda ihtiyaç duyulur. Hazır vektör stok dosyaları bu çalışmaların daha kısa sürede tamamlanması konusunda grafikerlerin en büyük yardımcılarıdır.

Vektör stok siteler, telif hakkı olan profesyonel ve kaliteli vektörel çizimleri, bir kez ödeme yapıp her kullanıldığında ödeme yapılmasına gerek olmadan gerek kişisel gerek ticari amaçlı projelerde tekrar tekrar kullanılabilmesine olanak sağlayan, Royalty Free yani telifsiz vektör dosyaları sunuyor.

Hemen altta, üstte liste olarak paylaşılan ücretli – ücretsiz en popüler vektör stok siteleri için başlık başlık detaylı açıklamaları da ayrıca inceleyebilirsiniz.

Adobe Stock – stock.adobe.com/tr/vectors

Telifsiz Vektörler - Adobe Stock

Adobe Stock – Vektör Stok Siteleri

İçerik: 23+ Milyon Stok Vektör ve İllustrasyon Dosyası

Dil: Site arayüzü İngilizce fakat stok vektör aramaları Türkçe yapılabiliyor.

Ücretlendirme: Aylık ve yıllık abonelik paketleri, ayrıca kredi paketleri

İncele: Şuradan Türkiye resmi sitesine ulaşabilirsiniz.

Adobe firmasının görsel, ses ve video düzenleme alanında hizmete sunduğu Photoshop, Illustrator, Premiere Pro gibi yazılımlarla sektör lideri olduğu herkesçe bilinen bir gerçek. Aynı liderliği bu ekosistemin tamamlayıcısı olarak Adobe Stock sitesi ile de sürdürüyor.

Adobe Stock içerisinde 23 milyondan fazla AI, SVG ve EPS formatlarında Royalty free yani telifsiz illüstrasyon ve vektör stok dosyası mevcut.

Bu vektör stok dosyalarında simgeler, logolar, grafikler, infografikler, sunum şablonları, diyagramlar, haritalar, posterler, afişler, karakter çizimleri, arka planlar, 3 boyutlu nesneler gibi çok çeşitli kategorilerde telifsiz vektörel çizimler bulabilmeniz mümkün.

Site ara yüzü oldukça kullanışlı. Sahip olduğu arama işlevi, arama terimlerinizi mevcut stok hazır vektörlerle eşleştiren bir yapay zeka aracı olan Adobe Sensei sayesinde ve gelişmiş filtreleme seçenekleri ile aradığınız vektörel çizimleri çok kolay bir şekilde bulabiliyorsunuz.

Listelenen stok vektör üzerine tıkladığınızda vektörün formatı, kategorisi hakkında bilgilere direkt ulaşabiliyor ayrıca o vektörel çizime ya da illüstrasyona benzer dosyalara da tek tıklamayla ulaşabiliyorsunuz.

Adobe Stock’u diğer vektör stok sitelerinden ayıran en önemli özelliği yine Adobe firmasının sunduğu Illustrator, After Effects gibi uygulamalar içerisinden direkt erişilebiliyor olması. Yani mesela Illustrator ile çalışırken direkt olarak uygulama içerisinden Adobe Stock kütüphanenize erişebiliyor, ihtiyacınız olan stok illüstrasyon veya vektörel çizimi anında projenize dahil edebiliyorsunuz.

Sonuç olarak zaten grafik tasarım işleriniz için Adobe yazılımlarını kullanıyorsanız, profesyonel hazır vektör stok dosya ihtiyaçlarınız için Adobe Stock sitesinden faydalanabilirsiniz. İçerik zenginliği ve profesyonelliği sizi tatmin edecektir.

Graphicriver – graphicriver.net/vectors

Telifsiz Vektörel Çizimler - Graphicriver

Graphicriver – Telifsiz Vektör Siteleri

İçerik: 380+ Bin Vektör Stok Dosyası

Dil: İngilizce

Ücretlendirme: Vektör başı değişen fiyatlar

İncele: Şuradan resmi sitesine ulaşabilirsiniz.

Dünyanın en popüler dijital içerik marketi olan Envato, alt departmanı olan Graphicriver kütüphanesinde, 380 binden fazla Royalty free yani telifsiz vektörel çizimler bulabilirsiniz.

Graphicriver sitesinin vektör stok sayısına göre diğer telifsiz vektör indirme sitelerinden daha geride olsa da kaliteli materyal konusunda daha ileride olduğunu, vektörel çizim sanatçılarının burada sattıkları ürün başına ödeme aldıklarından dolayı rekabet sebebiyle ortaya çıkardıkları ürünlere ayrıca itina göstermeleri ve stok vektör konusunda daha yaratıcı olmalarına dayanarak rahatlıkla söyleyebilirim.

Market içerisinde her türden insandan hayvanlara ve hatta canavarlara, robotlara, hayaletlere ve çok daha fazlasına kadar karakter çizimi, çok sayıda farklı yiyecek türünün yanı sıra binalar ve her türlü insan yapımı nesne çizimleri, dekoratif vektörler arasında arka planlar, semboller ve dekoratif desenler yer alıyor.

Binlerce kavramsal grafik, doğa, tatil, spor, iş, seyahat, teknoloji ve çok daha fazlası gibi ortak bir tema etrafında dönen vektörlere paket olarak ulaşabiliyor ve dilediğiniz projede kullanabiliyorsunuz.

Beğendiğiniz vektörleri AI, EPS formatlarının yanı sıra PSD formatında da indirebiliyorsunuz. Vektör stok materyalleri hakkında ürün bazında kullanıcı puan ve yorumlarını da görebiliyorsunuz. Satın aldığınız materyal ile ilgili bir problem yaşadığınızda direkt üreticisi tarafından destek alabiliyorsunuz.

Sonuç olarak vektör stok konusunda daha kaliteli ve yaratıcı materyal arayışınız varsa telifsiz vektörler sunan siteler arasında Graphicriver sitesinin daha tercih edilebilir olduğunu söyleyebilirim.

iStock – istockphoto.com

Stok İllüstrasyon Siteleri - iStock

iStock – Hazır Vektör Siteleri

İçerik: 15+ Milyon Stok İllüstrasyon ve Vektör Dosyası

Dil: Türkçe

Ücretlendirme: Aylık ve yıllık abonelik paketleri, ayrıca kredi paketleri

İncele: Şuradan Türkiye resmi sitesine ulaşabilirsiniz.

Dünyanın en büyük stok ve editoryal görsel şirketi Getty Images’in yan kuruluşu olan iStock, kütüphanesinde bulunan 15 milyondan fazla indirilebilir telifsiz illüstrasyon ve hazır vektör stok dosyası ile vektörel çizim alanında da iddialı.

iStock içerisinde EPS formatında ister web ister baskı projelerinde kullanabileceğiniz, arka plan, özel günler, doğa ve manzara, hayvanlar, taşımacılık, doku ve desenler, aile, duygular, gıda, alışveriş gibi kategorilerde kaliteli vektör stok dosyaları bulabilmeniz mümkün.

En iyi vektör stok siteleri arasında yer alan iStock, bireysel kullanıcılara yönelik Essential yani temel uygun fiyatlı vektörel çizimlerin yanı sıra şirketlere yönelik Signature yani geniş prodüksiyon imkanlarıyla hazırlanan profesyonel ve yüksek kalitede üst düzey telifsiz vektörel çizimler de sunuyor.

iStock sitesinin diğer stok vektör siteleri arasında öne çıkan en önemli özelliği, çeşitli konularda aynı konsepte sahip, kreatif stok illüstrasyon koleksiyonlarına ulaşabilmeniz. Hikaye anlatımı odaklı projeleriniz için bu özelliğin bulunmaz bir nimet olduğunu söyleyebilirim.

Sitenin arama ve filtreleme özellikleri oldukça gelişmiş. Arama terimlerinizle yakından eşleşen kesin sonuçlar için yapay zeka destekli arama imkanı ile projeniz için aradığınız stok vektörel çizimlere kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca aradığınız vektör ile ilgili tüm detayların yer aldığı gelişmiş bir filtreleme sistemi de mevcut.

iStock’un mevcut içerik miktarı, çeşitlilik ve kalitesinden memnun kalacağınızı rahatlıkla söyleyebilirim.

Shutterstock – shutterstock.com/tr/vectors

Telifsiz İllüstrasyon Siteleri - Shutterstock

Shutterstock – Telifsiz Vektör Siteleri

İçerik: 70+ Milyon Vektör Stok Dosyası

Dil: Türkçe

Ücretlendirme: Yıllık abonelik paketi, ayrıca kredi paketleri

İncele: Şuradan Türkiye resmi sitesine ulaşabilirsiniz.

Royalty free yani telifsiz vektörler sunan bir başka stok illüstrasyon sitesi de Shutterstock.

Stok materyal denince özellikle stok vektör alanında kütüphanesinde barındırdığı 70 milyondan fazla stok vektörel çizim dosyası ile diğer siteler arasında sektörün lideri konumunda.

Shutterstock kütüphanesinde EPS formatında yüksek kaliteli çizimlere sahip Royalty free yani telifsiz vektörler mevcut. Gelişmiş arama sistemi ile “Akıllı telefon uygulaması üzerinden kontrol edilen özerk çevrimiçi araba paylaşım servisinin vektör illüstrasyonu.” gibi aradığınız vektör dosyasını cümlelerle anlatarak da bulabiliyorsunuz.

Vektörel çizimler, aka plan, logolar, ikonlar, kenar çizgileri ve çerçeveler, sanatsal çizimler, dokular ve desenler olarak kategorilendirilmesinin yanı sıra, kalp vektörü, ev vektörü, süs vektörü, çiçek vektörü, dünya haritası vektörü gibi spesifik aramalar için de çizimleri toplu halde görebiliyorsunuz.

Shutterstock, insanların hangi proje için ne ve nasıl vektörler aradığını çok iyi analiz ediyor ve kütüphanesine en seçkin vektörel çizimleri ekliyor. Bu yönüyle diğer stok vektör sitelerine nazaran daha elit ve zengin bir kütüphaneye sahip olduğunu söyleyebilirim.

En İyi Ücretsiz Vektör Siteleri

Pixabay

Ücretsiz Telifsiz Vektörler - Pixabay

Pixabay – Ücretsiz Vektör Stok Sitesi

İçerik: 240+ Bin Stok Vektör ve İllüstrasyon

Dil: Türkçe

Ücretlendirme: Ücretsiz

İncele: Şuradan Türkiye resmi sitesine ulaşabilirsiniz.

Pixabay, kayıtlı üyeleri tarafından paylaşılan 240 binden fazla telifsiz illüstrasyon ve ücretsiz vektörler sunar. Tüm vektörel çizimler kişisel ve ticari kullanım için ücretsizdir ve en güzeli de atıfta bulunulması gerekmez.

Pixabay’in bir diğer güzel özelliği de sunduğu ücretsiz vektörler ve ücretsiz illüstrasyonları indirmek için herhangi bir üyelik istememesi. Yani direkt olarak beğendiğiniz stok vektörü SVG formatında üye olmadan şartsız indirebiliyor ve istediğiniz yerde, istediğiniz amaçla tabii ki belirli şartlara uyarak kullanabiliyorsunuz.

Sitede Türkçe dil desteği mevcut. Türkçe anahtar kelimelerle arama yapabiliyorsunuz. Fakat daha isabetli sonuçlar için arama yaparken İngilizce anahtar kelimeler kullanmanızı öneririm.

Ücretsiz stok vektör siteleri arasında oldukça popüler olan Pixabay, her ne kadar ücretli telifsiz vektör siteleri kadar profesyonel ve kaliteli vektörel çizimler içermese de kendini tanıtmak isteyen grafikerlerin profesyonele yakın gayet kaliteli çizimlerine ücretsiz bir şekilde erişebilmenin, giriş seviyesindeki kullanıcılar için bir ayrıcalık olduğunu düşünüyorum.

FreeImages

Ücretsiz İllüstrasyon Siteleri - FreeImages

FreeImages – Ücretsiz Stok Vektör Siteleri

İçerik: 100+ Bin Stok Vektör ve İllüstrasyon

Dil: Türkçe

Ücretlendirme: Ücretsiz

İncele: Şuradan Türkiye resmi sitesine ulaşabilirsiniz.

İçerik üreticiler tarafından paylaşılan en iyi ücretsiz vektör stok dosyaları, telifsiz illustrasyonlar bulabileceğiniz bir başka site de FreeImages.

FreeImages, geçmişinde grafikerlere yönelik bir sosyal medya sitesi olması sebebiyle kütüphanesi oldukça zengindir. Burada üyeliği bulunan grafikerler kendilerini tanıtma amaçlı bir çok çalışmasını gönüllü ve ücretsiz olarak kullanıma açmışlardır.

Kütüphanesinde değiştirebilir ve kişisel ve ticari projeler için ücretsiz olarak kullanılabilir 1 milyon üzeri AI, EPS ve SVG formatında kaliteli vektörel çizim mevcut.

Sitenin arayüzü Türkçe ve ücretsiz vektör aramalarınızı Türkçe yapabiliyorsunuz. Ancak Türkçeleştirme işi yapay zekaya bırakıldığından spesifik aramalarda Türkçe dilinde isabetli sonuçlara ulaşmanız oldukça zor.

Sitenin ara yüzü biraz yorucu. Aradığınızı bulmakta biraz zorlanabilirsiniz. Ayrıca dosya konusunda oldukça zengin olmasına rağmen modern anlamda profesyonel vektörel çizimler beklememenizi söyleyebilirim. Dosya indirme işlemi için de 5 saniye kadar bekletmesi biraz sıkıcı.

Sonuç olarak özellikle vektörel çizim alanında kendini geliştirmek üzere vektör grafik arayan herkes için tercih edilebilir bir stok vektör sitesi olduğunu söyleyebilirim.

UIDownload

Telifsiz Vektörel Çizimler - UIDownload

UIDownload – Ücretsiz Vektörel Çizim Siteleri

İçerik: 10+ Bin Stok Vektör ve İllüstrasyon

Dil: Türkçe

Ücretlendirme: Ücretsiz

İncele: Şuradan Türkiye resmi sitesine ulaşabilirsiniz.

UIDownload, tasarımcılar için ücretsiz vektör stok dosyaları bulup indirebileceğiniz bir başka vektörel çizim sitesidir.

UIDownload sitesi içerisinde AI, EPS, SVG formatlarında bir çok telifsiz vektörel çizimler bulabilir, indirebilir, dilediğinizce değiştirebilir ve kişisel ve ticari projeler için ücretsiz olarak kullanılabilirsiniz.

İçeriğindeki vektörel çizimler genelde set halinde bulunuyor. Ancak çizimlerin çok da kaliteli olduğunu söyleyemem. Daha çok iki binli yıllarda hakim olan grafik tarzında vektörel çizimler mevcut. Fakat yeterince sabırlıysanız, çizimler içerisinde oldukça kaliteli işlere de denk gelebilirsiniz.

Grafikerliğe yeni başlayanlar için özellikle spesifik hazır vektör çizimler için şablonlardan ayıklama yaparak çalışmanızdaki temel ögeler için vakit kaybetmemek adına kullanışlı bir site olduğunu söyleyebilirim.

7 En İyi Telifsiz Stok İllüstrasyon ve Vektör Siteleri Burak Oran
 

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.