Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi 1500 çalışanını işten çıkaran Spotify, CFO'sunu da kaybediyor

  • Konbuyu başlatan Candeğer Muradoğlu
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
C

Candeğer Muradoğlu

Misafir
Bu hafta başında maliyetleri azaltmak amacıyla 1500 kişiyi işten çıkaracağını açıklayan dijital müzik platformu Spotify'da sular durulmuyor. Şirket, CFO Paul Vogel'in Mart 2024'te ayrılacağını duyurdu. Spotify'dan ani bir şekilde ayrılan Vogel, 2020'de Spotify'a CFO olarak katılmıştı ve şirketin finansal stratejilerinde önemli bir rol oynamıştı.

Vogel'in ayrılışının ardındaki nedenlere dair bir açıklama yapan Spotify CEO'su Daniel Ek, "Son iki yılda Spotify, harcamalarını piyasa beklentileriyle daha uyumlu hale getirme ve aynı zamanda belirlediğimiz büyük büyüme fırsatlarını finanse etme konusunda bir evrim geçirdi" dedi. Ek ayrıca, şirketin yeni bir aşamaya girdiğini ve bu evrede farklı deneyimlere sahip bir CFO'ya ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Şirket, Vogel'in ayrılığı sürecinde Ben Kung'un, finansal planlama ve analiz başkan yardımcısı olarak daha geniş sorumluluklar alacağını açıkladı. Aynı zamanda Spotify, Vogel'in yerine yeni bir aday arayışında olduğunu da açıkladı.

Spotify'ın bu hamlesi yukarıda da belirttiğimiz gibi zorlu ekonomik koşullar nedeniyle yüzde 17'lik bir iş gücü kesintisi yapacaklarını açıklamasının ardından geldi. Bu yıl içerisinde üçüncü kez iş gücü azaltımına gittiğini hatırlatalım. Ek, bu kararı, şirketin gelecek perspektifini şekillendirmek adına aldıklarını ifade etti.

Bir taraftan son gelişmeler, şirketin hisse fiyatını önemli ölçüde artırdı. Vogel, bu artıştan faydalanarak 9,4 milyon dolarlık hisse sattı. Şirketin hisse fiyatı bu yıl içinde yüzde 140 artarak 38 milyar dolarlık bir değere ulaştı.

Spotify'ın yaşadığı bu değişimler, müzik endüstrisindeki devler arasında yaşanan rekabet ortamı ve pazar dinamiklerinin giderek değişmesiyle birlikte, şirketin stratejik yönelimini ve operasyonel yapılanmasını da gözler önüne seriyor.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.