Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Warren Buffett Kimdir?

M

Metaren

Misafir

2008 yılı Milyarderler Listesi’nin zirvesindeki isim Warren Buffett Kimdir?​


Warren Edward Buffett (30 Ağustos 1930, Nebraska), Amerikalı iş adamı ve hisse senedi yatırımcısıdır. 20. Yüzyılın en başarılı yatırımcılarından biri olarak gösterilmektedir. Berkshire Hathaway yatırım şirketinin CEO’su ve en büyük hissedarıdır. Forbes Dergisi’nin “2008 Milyarderler Listesine göre 62 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin insanıdır. Aynı zamanda 2012 yılında Time dergisinin yaptığı araştırmada, dünyanın en etkili insanlarından birisi olarak gösterilmiştir.

11 yaşındayken yüksek finans dünyasına adım attı ve babasının yanında çalışmaya başladı. İlk satın aldığı hisseleri, değer kazandıklarında sattı. Fakat sadece birkaç sene sonra bu hisselerin tavan yaptığını görünce; iyi şirketlere, uzun dönemli yatırım yapmak gerektiğinin önemini öğrendi.

1947’de liseden mezun olduğunda üniversiteye gitmeyi hiç düşünmeyen Buffett, babasının ısrarıyla Pennsylvania Üniversitesi’ne bağlı Wharton Business School’da 2 yıl geçirdi. Babasının 1948’deki kongre seçimlerini kaybetmesiyle Omaha‘ya döndü ve University of Nebraska-Lincoln‘e transfer oldu. Sıkı bir çalışmayla buradan 3 yıl içinde mezun olmayı başardı.

Nisan 1952’de, 22 yaşındayken, Susan Thompson’la evlenmiştir. Birlikte Susie, Howard ve Peter isimli üç çocukları oldu. Evliliklerinin 25. yılında ayrı yaşama kararı alan çift, 1977’den itibaren ayrı yaşamaya başlamalarına rağmen, Susan Thomson’un 2004 yılındaki ölümüne kadar evli kaldı. Ayrı yaşamaya başlamalarından sonra, Susan’ın kendisiyle tanıştırdığı Astrid Menks ile uzun bir birliktelikten sonra 2006 senesinde evlendiler.

Bill ve Melinda Gates Vakfına Bağış!​


2006 Haziran ayında, yatırım şirketinin 10 milyon adet hissesini (yaklaşık 30 milyar dolar) Bill ve Melinda Gates Vakfı’na devrederek ABD‘de şimdiye kadar yapılmış en büyük bağışı gerçekleştirdi.

Buffet’in şirketi Berkshire Hathaway, 90’dan fazla işletmeye sahip. Ayrıca Apple, Coca-Cola, American Express ve Bank of America gibi şirketlerde büyük yatırımları var.

Berkshire’ın 30 Haziran itibarıyla Apple’daki hisselerinin değeri 125 milyar dolardı. Tokyo’daki Monex’in baş stratejisti Hiroki Takashi, “Buffett’ın portfolyosu, büyük oranda Apple’a bağımlı hale geldi. Belki de bu nedenle Apple’ın tam tersi bir şeyler arıyordur” dedi.

Wikipedia sözlüğüne göre Buffet; 1930 doğumlular, 20. yüzyılda Amerikalı iş insanları, 21. yüzyılda Amerikalı iş insanları, Amerikalı agnostikler, Amerikalı yatırımcılar, Dünyanın en zengin kişileri, Yaşayan insanlar, Nebraska doğumlular, Başkanlık Özgürlük Madalyası sahipleri kategorilerinde yer alıyor.

Sözcü gazetesinin Warren Buffett ile ilgili yaptığı habere göre bazı bilgilerde değişiklikler mevcut. Sözcü gazetesinden Warren Buffett hakkındaki alıntı metinimiz aşağıdadır.

DÜNYANIN EN CÖMERT HAYIRSEVERLERİNDEN BİRİ​


1930 Nebraksa doğumlu olan Warren Buffett, daha altı yaşındayken ticarete atıldı! Dedesinin bakkalından aldığı kola, dergi ve sakızları kapı kapı dolaşarak üzerine kâr koyup sattı. Üniversite okumadan iş hayatına atılmak istese de babasının buna karşı çıkmasıyla birlikte Pennsylvania ve Nebraska Üniversiteleri’nde okudu.

Columbia Business School’da hayranı olduğu Benjamin Graham’ın profesörlüğünde çalışarak yüksek lisans yaptı. Daha sonra Graham’ın şirketinde iki yıl çalıştıktan sonra 1956’da ilk yatırım ortaklığı olan Buffett Associates’ı kurdu.

1962’de milyoner olan Buffet, aynı sene tekstil firması olan Berkshire Hathaway’den hisse satın almaya başladı ve sonunda ana hissedarı oldu. 1985’te şirketi tekstil sektöründen çıkartıp sigorta şirketine dönüştürdü.

1988 yılından itibaren Coca-Cola hisseleri almaya başladı ve bu Warren Buffet’ın en başarılı yatırımlarından biri oldu. Ünlü yatırımcının serveti 1990’da milyar dolara ulaştı.

2008’de Bill Gates’i geçerek 62 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin kişisi oldu. Warren Buffet’ın şu anki servetinin 72,7 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Dünyanın en cömert kişilerinden biri olan 90 yaşındaki yatırımcı, yakın arkadaşı olan Bill Gates ve eşi Melinda Gates’in kurduğu vakfa yaklaşık 30 milyar dolar bağış yaptı.

Warren Buffett Kimdir? içeriği, Kim Kimdir? platformunda Metaren yazarı tarafından kaleme alınmıştır. MWTR forumunu takip ederek daha fazla içeriğe erişebilirsiniz.

Kaynak : Kimdir.Biz.TR
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.