Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Üniversiteye hazır mısınız?

• Konbuyu başlatan Yekban E.
  • Başlangıç tarihi
Y

Yekban E.

Misafir
Üniversite yılları, şüphesiz her öğrenci için büyük beklentilerle dolup taşan bir dönemdir. Üzerine en çok hayal kurulan ve dolayısıyla biriktirilen onca anı ile akıllara kazınan; meşakkati bol ancak bir o kadar da keyifli dönemdir. Kâh gülüp kâh ağlanan bu dönem, kendimizi keşfederek geliştirmeye, yeni insanlar tanıyarak, karma bir sosyal çevrenin de etkisiyle bir çok kültüre hakim olarak ufkumuzu genişletmeye yardımcı olur. Ve yaşama dair ciddi hedefler belirlemeye olanak sağlar. Üniversite yılları aslında doğal bir döngüyle tüm bu unsurları sağlasa da, bunlardan yararlanmanın ve üniversite deneyiminizi en yüksek verime ulaştırmanın en etkili yolu aktif ve yeniliklere açık olmaktır.

Üniversite sadece eğitim demek değildir​

pexels-cottonbro-4778621-1024x683.jpg

Üniversite yılları denilince her ne kadar öncelik akademik başarı olsa da, öğrencilik yıllarını hatırlanır kılmak ve sonrasında da pratikte yaşamınıza katma değer sağlayacak nitelikler kazanmak bu süreci aktif, girişken, yeniliklere açık ve hevesli olarak tamamlamaktan geçiyor. Kulüplere katılmak, gezi programlarına ya da sosyal etkinliklere iştirak etmek, sosyal sorumluluk projelerinde bulunmak ya da yurt dışı eğitim projelerini takip etmek gibi saymakla bitmeyecek kadar çok yöntem bugün hemen her üniversite bünyesinde uygulanmakta. Üniversite yönetimleri ve rektörler öğrencilerini bu tarz projelerde yer almaları için hemen her anlamda desteklemekte ve üniversitesi bünyesindeki öğrencilerin geleceğe yatırım yapan, sosyal ve vizyon sahibi bireyler olarak yetişmeleri için çaba sarf etmektedir. Gereken destek sağlandıktan sonra size kalan kısım ise bu yollardan hangisini seçeceğinizi belirlemek.

Seçenekleri detaylandırmadan gözden geçirdiğinizde hepsi çok basit gibi görünse de, maalesef öğrencilik yaşamının telaşı içinde hepsini eş zamanlı olarak gerçekleştirmek pek mümkün değil. Vakit bulduğunuz zamanlarda, imkânınız doğrultusunda size uygun olduğunu düşündüğünüz etkinliklerden faydalanmanın yanı sıra kendi ilgi alanlarınız ya da güçlü olduğunuza inandığınız özellikleri göz önünde bulundurmaktır. Böylece hem ilgi duyduğunuz alanda kendinizi geliştirebilir hem de ortak ilgi alanlarına sahip olduğunuz yeni insanlarla tanışabilir, onların fikir ve tecrübelerinden yararlanabilirsiniz.

Kendinizi Keşfedin​

College Day Student Organizations

Yelkencilik, doğa sporları, fotoğrafçılık, gastronomi gibi birçok alanda ilginizi besleyen ve size bu alanlarda gelişim fırsatı sunan kulüplere katılmak ya da çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde huzurevlerine, yetimhanelere, çeşitli dernek ve kuruluşlara yardım ederek kendinizi keşfetme yolculuğuna çıkabilirsiniz. Yanı sıra kısa ya da uzun vadeli yurtdışı eğitimlerini araştırabilir, şayet ilginiz varsa yeni ülkeler, kültürler ve insanlar tanıyarak aldığınız sertifika ya da diplomalarla sadece süreci değerlendirmiş olmaz, geleceğinize de köklü bir yatırım yapmış olursunuz.

Yıllarca hayalini kurduğumuz bu dönemi başarılı tamamlamak yalnızca akademik başarı ile doğru orantılı değildir. Üniversiteye başlamanın vermiş olduğu gerginlikten sıyrılıp, kendimizi keşfederek bu alanlarda kendimizi geliştirmek için bugün atacağınız küçük adımlar, ileride üniversite anılarımızı hem keyif hem de gururla yâd etmenizi sağlar. Unutulmamalıdır ki, kendi öz gelişimini tamamlayamamış, beşeri ilişkileri gelişmemiş ve doğru iletişim konusunda yeterli olmayan bireyler, akademik alanda ne kadar başarılı olurlarsa olsunlar, toplum dengeli bir başarıyı hedef koymuştur.

pexels-ivan-samkov-5676744-1024x683.jpg

Öğrencilik yıllarını hem çalışarak, hem öğrenerek hem de deneyimleyerek tamamlama şansını yakalayan bireyler kurumsal hayata çok daha kolay adapte olmakta ve başarılarını sürdürülebilir kılmaktadırlar. Bu sebeple üniversiteye sadece eğitim olarak bakmamalı, kendinizi geliştirmek için size sonsuz imkanlar sunan bir yer olarak bakmalısınız. Üniversite yıllarınızda aldığınız bilgilerin ileride işinize yarayacağını unutmayın. Yeni eğitim öğretim yılının yüz yüze eğitime geçebildiğiniz, kendinizi geliştirebileceğiniz, sosyalleşebileceğiniz bir yıl olması dileğiyle.

Kaynak : Eldori