Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Bilgi Simülasyon Oyun Nedir?

İçerik bilgilendirme amaçlıdır.

Ruşen

Moderator
Yönetici

Simülasyon Oyun Nedir?​

Simülasyon, gerçek hayatta var olan bir şeyin benzerinin yapılması anlamına gelir. Simülasyon türü oyunlar ise; gerçek hayattan bir kesitin, sanal ortama aktarılarak oyun haline getirilmesi ile ortaya çıkar. Bu oyunlar, genellikle kazanmaya odaklanmaz. Oyuncuların yerine getirmesi birtakım görevler bulur ve görevler yerine getirildiğinde bir seviye ilerleme kaydedilir. Genel bir ifadeyle simülasyon oyunları, kişinin serbest bir şekilde kararlar alması ve hareket etmesi esasına bağlıdır. Simülasyon oyununda yer alan oyuncular, bir olayı veya kişiyi serbestçe kontrol edebilir. Tek kişilik oynanabildiği gibi, birden çok oyuncuyla da oynanması mümkündür. Simülasyon oyunları içinde ön plana çıkan oyunlar uçak veya tır gibi araçları kullanabildiğimiz oyunlar, savaş oyunları ve rol yapma odaklı oyunlardır. Bu oyunların en çok bilinenleri ise şehir geliştirme oyunları, evcil hayvan bakma oyunları, araba kullanma oyunları olarak sıralanabilir. Sanal ortamda kendinize ait bir dünya kurmanıza olanak tanıyan bu oyunlar, çoğunlukla stres atmanıza, oyun dışında deneyimleyemeyeceğiniz tecrübeleri yaşamanıza ve mutlu olmanıza olanak tanır. Gerçek hayatta mümkün olmayan veya elde etmesi uzun süren olgular, simülasyon oyunlarında kolaylıkla gerçekleşebilir. Bu yönüyle oyuncuların psikolojik yönden doyuma ulaşmaları ve başarılı hissetmeleri sağlanır. Son dönemlerin popüler gereçlerinden biri olan sanal gerçeklik gözlükleri de simülasyon oyunlarına farklı bir boyut getirmiştir. Sanal gerçeklik gözlüğü, 3 boyutlu ortamlar oluşturarak gerçekçi deneyimler yaşamanızı sağlar. Bu sayede bir uçağı kullanabilir, araba sürebilir veya kendi şehrinizi kurup yönetebilirsiniz. Tüm bu aktiviteleri zahmetsizce deneyimlemek simülasyon oyunlarının dünyasında mümkündür.
 

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.