Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Hippurin Nedir?

  • Konbuyu başlatan Serap KAYA
  • Başlangıç tarihi
S

Serap KAYA

Misafir
İdrar yollarındaki enfeksiyon durumlarda kullanılan Hippurin nedir? Etken maddesi metenamin hippurat olan ilaç, tablet biçimindedir. İdrarda ve idrar kesesinde bulunan bakterilerle savaşır. İdrar yollarında görülen enfeksiyonların tedavisinde ve önlenmesinde tercih edilen ilaçlardan biridir. Etken maddeye karşı bir alerji durumunda kullanılmaması gerekmektedir. Kullanımının ardından hızlı bir biçimde iyileşme belirtileri görmek mümkündür. İlacı bırakmakta acele etmeyip doktorun söylediği süre boyunca kullanın. Zira enfeksiyon tamamen temizlenmese de bazen iyileşmiş gibi hissetmek mümkündür.

İlacı kullanırken idrardaki asit ve su dengesinin sağlanabilmesi için bol su tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca beslenmedeki protein miktarı artırılmalıdır. İlacı alırken turunçgillerden ve süt ile süt ürünlerden kaçınmak önem taşır. Çünkü bunların tüketilmesi ilacın etkisini düşürmektedir. Bununla birlikte Hippurin ilacının mutlaka doktor tavsiyesine uygun bir şekilde kullanılması şarttır. Ancak bu sayede söz konusu ilaçtan üst düzeyde bir fayda görmek de mümkün olacaktır.

Hippurin Ne İşe Yarar?


Uzun süreli tedavi gerektiren durumlarda ve sık sık yinelenen idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisine yarar. İlaç yalnızca enfeksiyonu yok etmek için değil bir daha oluşmasının engellenmesi için de kullanılmaktadır. Bu nedenle doktorunuzun size söylediği süre boyunca kullanmak önemlidir. Mesane iltihabı ve akıntı gibi problemlerin çözümü için de bu ilacın reçete edilmesi mümkündür.

İlgili Link: Hametan Krem Nedir? Hangi Durumlarda Kullanılır?

Karaciğer ve böbrek yetmezliği yaşayan kimselerle gut hastalığı olanların bu ilacı kullanması sakıncalıdır. İlaç dozları tok karnına bir bardak suyla birlikte alınmalıdır. Beyaz renkli tabletlerdir. Kullanıldığında formaldehit meydana getirerek bakterileri yok ederek büyümelerini önler. İdrar yaparken zorlanma, kanlı ve ağrılı idrar gibi sorunlar ortaya çıkarsa ilacı almayı bırakıp doktora gitmek gerekmektedir.

Hippurin Yan Etkileri

Hippurin Yan Etkileri Nelerdir?

Hippurin Hangi Durumlarda Kullanılır?


Sistit, piyelit, piyelonefrit gibi hastalıkların tedavisinde kullanımı yaygındır. İdrarda bakterilere rastlandığında da iyileştirici ve koruyucu olarak kullanılabilmektedir. Akut idrar yolu enfeksiyonlarında tek başına alınmasa da doğru antibiyotik kullanımı sonrası önleyici olarak alınabilir. Mesanesinde son takılı olan hastalar için bakteri öldürücü etkisi nedeniyle de kullanılır. İlacı kullanabilmek için on iki yaşın üzerinde olmak gerekmektedir.

İlgili Link: Brufen Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

İlacı olması gerekenden fazla ya da az kullandığınızda doktorunuza başvurmalısınız. İlacın etkisinin sizde çok güçlü ya da etkisiniz olduğunu düşünüyorsanız bu konuda hekiminizi bilgilendirmelisiniz. Günde dört tabletten çok kullanılmaması gerekir. Ağız yoluyla kullanıma uygundur. Unutulan dozları dengeleme amacıyla çift doz alınmamalıdır. Tedavi bittiğinde herhangi bir etki oluşturması beklenmez.

Hippurin Yan Etkileri Nelerdir?


Doktor tavsiyesi olmadan hippurin kullanılmamalıdır. İlacı alırken yaşanan bazı yan etkiler görülebilir. Bazı durumlarda ilacı almayı bırakmak ve doktora gitmek gerekir. Bu yan etkiler şunlardır:

  • Alerjik reaksiyon göstermek
  • Ciltte döküntü ve kaşıntı
  • Bulantı
  • Zor idrar yapma
  • Hazımsızlık
  • İdrar kesesi iritasyonu

Hippurin içindeki herhangi bir etken maddeye karşı alerjik duyarlılığınız varsa doktora bu konuda bilgi vermelisiniz. Börek hastalıklarında hekim kararı ilacı alıp almayacağınız belirlemektedir. Karaciğer bozukluğu yaşanan durumlarda düzenli olarak karaciğer fonksiyon testleri yapılması gerekebilir. İlacı alırken ekşi tatların tüketilmesi midede yanma hissi oluşturabilmektedir. İlacı yemeklerden sonra almak önemlidir. Doktor gerekli görmedikçe bu ilacı hamilelerin kullanmaması gerekiyor. Emzirme döneminde de hekim kararıyla hareket etmek önemlidir.

Kaynak : AlemiKadın
 

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.