Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

GÜNEŞE ÇIKMAYA HAZIR MISINIZ?

• Konbuyu başlatan Melissa E.
  • Başlangıç tarihi
M

Melissa E.

Misafir
En sevdiğim mevsim olan yaz, benim için sıcaklığı iliklerine kadar hissetmek, hafif bronz ten, deniz, kum ve güneş demektir. Evet güneş herkes için çok güzel ama şunu da unutmamak gerek, zararlı güneş ışınlarından korunmak cildiniz için çok önemli. Güneşe çıkmadan önce mutlaka cilt bakımı uygulamalısınız. Bu haftaki yazımızda sizler için güneşten nasıl korunabileceğinizi ele aldık. Güneşe çıkmadan önce cilt bakımı nasıl yapılmalı? Hangi güneş kremlerini kullanmalısınız? Hepsi bu haftaki blog yazımızda…

Kumsalda Kahverengi Katlanır Sandalyeye Uzanmış Mavi Bikinili Kadın

GÜNEŞTEN NASIL KORUNURUZ?

Her ne kadar vücudumuz D vitaminine ihtiyaç duysa da cildimizi güneşten korumamız şart. Öncelikle 20’li yaşlardan sonra her kadın cildini zararlı güneş ışınlarından korumalıdır. Bu konu hakkında ufak bir bilimsel bilgi vermek istiyorum. Güneşten gelen UV ışınları kendi içinde üçe ayrılıyor. UVC, UVA ve UVB olarak adlandırılan ışınlardan UVC ışınlarına maruz kalmıyoruz ama UVA ve UVB ışınları için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Bu ışınlara uzun süre maruz kalmak vücudumuzda kızarıklıklar oluşmasına, erken yaşlanmaya ve bağışıklık sistemini baskılayarak cilt kanserine sebep olur.

GÜNEŞE ÇIKMADAN ÖNCE MUTLAKA CİLT BAKIMI UYGULAYIN

Peeling

Bir çoğunuz peelingin önemini bilir ama genelde peeling denilince yüz aklımıza gelir. Vücudumuzun da peeling ihtiyacı olduğunu biliyor muydunuz? Peki neden güneşe çıkmadan önce peeling yapmalıyız? Çünkü peeling vücudunuzda bulunan tıkalı gözeneklerinizi açar, ölü deriyi atmanıza yardımcı olur. Peelingden sonra cildinize sürdüğünüz nemlendiriciler ve güneş kremi vücudunuz tarafından daha iyi hapsedelir. Vücudunuza peeling yapmak için kullanabileceğiniz krem formatında peelingler olsa da kuru fırçalama ya da kese ile de bu işlemi yapabilirsiniz. Eğer ki ben doğal yollar ile peeling yapmak istiyorum diyorsanız size çok pratik bir karışım önerim olacak. Kahve telvesi ve esmer şekeri karıştırıp kendi peelinginizi yapabilirsiniz. Peeling uygularken cildinize narin masajlar yaparak uygulamanız cildinizi tahrişten korumanıza yardımcı olacaktır.

Nemlendirme

Güneş ışınlarına maruz kalmak, özellikle tatilde deniz ve havuz suyu cildimizi çok kurutur. Bu yüzden cildimiz neme ihtiyaç duyar. Güneşe çıkmadan önce cildinize uygulayacağınız nemlendirici ile bu durumun önüne geçebilirsiniz. Kozmetik kremlerin yanında maske ve doğal yağlar ile de cildinizi neme doyurabilirsiniz. Eğer doğal yağ kullanmak isterseniz hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı kullanabilirsiniz.

Güneş Kremi

Cildinize gerekli korumayı sağlaması için güneşe çıkmadan 20 dakika önce mutlaka cildinize güneş kremi uygulayın. Ve mutlaka cilt yapınıza uygun güneş kremi seçin. Yağ bazlı, krem bazlı ya da losyon gibi güneş koruyucularından hangisi size uygunsa onu vazgeçilmeziniz yapın ve yanınızdan ayırmayın.

Güneş kremlerinin üzerinde yazan SPF 15, SPF 30 demek ‘Sun Protection Factor’ yani ürünün UVB ışınlarına karşı koruyuculuğunu ifade eder. Kış aylarında 15 SPF ve 30 SPF güneş kremleri yeterli gelebilir, ancak yaz ayları için en az 50 SPF güneş kremi uzmanlar tarafından öneriliyor.

GÜNEŞ KREMİ TERCİHİ​

pexels-rfstudio-3618606-1024x683.jpg

Sizler için çok kolay erişebileceğiniz beş tane güneş kremi tavsiyesinde bulunacağım. Siz de cilt tipinize göre uygun olanını seçebilirsiniz.

1-LA ROCHE POSAY SPF 50+​

UVA ışınlarından korur. Görünmez ve hafif bir dokusu vardır. Kolay emilim sağlamaktadır. Kuma, suya ve tere dayanıklıdır. Bu güneş kremi her cilt tipi için uygundur, ayrıca göz ve yüz çevresi için de uygundur.

2-VICHY CAPITAL SOLEIL MATTIFYING CREAM SPF 50+

İçeriğinde bulunan yeşil kil ve probiyotik sayesinde cildinizi hem besler hem de 3 etkili koruma sağlar. Bu ürün özellikle yağlı bir cilt yapısına sahip olanlar için uygundur.

3-SOLENTE GOLD SPF 50+ CREAM

En çok tercih edilen güneş ürünlerindendir. Her cilt tipine göre oldukça çeşitli güneş kremleri vardır. Ayrıca bu ürün yağsız olup ve paraben içermemektedir. Tamamıyla doğal bir ürün olup hassas ciltler içinde uygundur. Kendim kullandığım için şunu da rahatlıkla söyleyebilirim, cildi nemlendirerek ipeksi bir doku sağlamaktadır.

4-BABE GÜNEŞ KORUMA SPF 50+ LOSYON

Babe ürünlerini hepimiz biliyoruz, öyle ki 50+ SPF korumalı güneş kremi güneş lekeleri için oldukça uygun bir üründür. Yağsız yapası sayesinde cildinizde kolayca emilir ve cildinize mat bir görünüm sağlar. Bu koruyucuyu 4 mevsim kullanabilirsiniz.

5-BIODERMA PHOTODERM SPOT SPF 50+ CREAM

Bioderma’nın bu güneş kremi oldukça tercih ediliyor. Güneş korumasının yanı sıra leke karşıtı bir krem olduğunu bilmelisiniz. Kolay emilim sağlar ve cildinizi nemlendirir. Bioproection formülü sayesinde de hücreden başlayan koruma sağlamaktadır.

BEBEKLER VE ÇOCUKLARI UNUTMAYIN!

cute-little-children-playing-sand-1024x683.jpg

Beautiful little boy in a blue shirt. Childred playing in a summer beach. On a sand

Bir anne olarak kızımın cildine oldukça önem veriyorum. Yaşı çok küçük olmasına rağmen aşırı kuru bir cildi olduğu için doğal yağlar ile desteklemeye çalışıyorum. Şimdi sizlere en çok tercih edilen bebek ve çocuk güneş kremlerini sıralayacağım.

1-MUSTELA VERY HIGH PROTECTION SPF 50+

Mustela ürünleri bebek ve çocuklarda en çok tercih edilen ürünler arasında yer alıyor. Özellikle şampuan ve kremleri ile bence birinci sıradalar. Mustela bebek ve çocuklar için doğumdan itibaren kullanabileceğiniz güneş kremleri arasındadır. Yüksek faktörlü koruma sağlar, ayrıca paraben, parfüm, alkol fitalat içermemektedir. Suya ve kuma dayanıklı olması biz anneler için de çok önemli bir faktör.

2-SEBAMED SUN CARE GÜNEŞ KREMİ

Mustela’dan sonra en çok tercih edilen bebek bakım ürünleri Sebamed’dir. Benim de kızıma kullandığım bir ürün. Beyaz, krem formunda bir dokusu bulunmaktadır. Emilimi yaklaşık 10 dakika kadar sürüyor ve emildiği zaman geriye nemli bir cilt bırakıyor. E vitamini içerikli olan bu krem alkol ve boya içermez. Aynı zamanda suya ve kuma dayanıklıdır. Koruyuculuğu konusunda bence başarılı bir ürün tüm gün güneşin altında oynayan çocuklar için inanılmaz etkili.

SAÇLARINIZI UNUTMAYIN!

Adsız-tasarım-1024x1024.png

İhmal etmememiz gereken bir konu da saçlarımız. Deniz suyu ve güneş saçları yıpratır, cansız ve ince telli bir görünüm sağlar. Mutlaka ve mutlaka saç bakım ürünü kullanmanızı tavsiye ediyorum. Son zamanlarda saçlar için koruyucu birçok ürün ön plana çıkmaktadır. Eğer sizler de benim gibi doğal olsun diyorsanız aktardan veya bir marketten doğal içerikli soğuk sıkım zeytin yağı veya soğuk sıkım hindistan cevizi alıp saçınıza uygulayabilirsiniz. Saçınıza bu yağları maske gibi uygulayıp iki saat beklettikten sonra durulamayı unutmayın.

Güneşe çıkmadan önce önerdiğimiz bakım rutinlerini uygularsanız mükemmel bir cilde sahip olabilirsiniz. Eğer ki bilinçsiz bir şekilde güneş ışınlarına maruz kalırsanız baygınlık, güneş çarpması ve cilt kanseri gibi ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Önemli olan 11:00 ile 15:00 saatleri arası direkt olarak korunmasız bir şekilde güneş ışınlarına maruz kalmamak. Daha sağlıklı bir yaz geçirmek için cilt tipinize uygun, yüksek korumalı ürünler kullanmalısınız. Ve tabii şunu da son olarak belirtmek istiyorum. Sadece yaz aylarında değil, farkında olmasakta 4 mevsim güneşe maruz kalmaktayız. Bu yüzden koruyucu ürün seçerken bunu da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyorum. Mutlu haftalar diliyorum.

Kaynak : Eldori

Moderatör tarafında düzenlendi:

Reklam

AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.