Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Google, Chrome'un gizli modunda toplanan verileri yok edecek

  • Konbuyu başlatan Candeğer Muradoğlu
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
C

Candeğer Muradoğlu

Misafir
Google'ın Chrome'da gizli mod açıkken bile kullanıcıları takip etmeye devam ettiğini geçtiğimiz aylarda sizlere aktarmıştık. Hatta şirketin 2020'de 5 milyar dolarlık bir gizlilik davası ile karşı karşıya kaldığını söylemiştik. Google, bu konuyla ilgili yeniden gündeme geldi.

Google, Chrome kullanıcılarının gizli modda toplanan verilerini silmeyi veya kimliksiz hale getirmeyi kabul etti. Söz konusu anlaşma, California federal mahkemesine sunuldu. Anlaşma, şirketin gizli modunda bilgi toplama yöntemleri hakkında daha fazla açıklama yapmasını ve gelecekteki veri toplama faaliyetlerini sınırlamasını da içeriyor.

Anlaşma, Brown vs Google davasının sonucu olarak meydana geldi. Hatırlatmak gerekirse davacılar, Google'ın kullanıcıların web tarama alışkanlıklarını gizli modda izlediğini iddia etti. Anlaşmanın mahkeme tarafından onaylanması halinde 136 milyonu aşkın Google kullanıcısının gizli mod'daki verileri silinecek.

Kısacası Google, 5 milyar dolarlık bir ceza ödememek için gizli modda elde ettiği verileri silmeyi kabul etmiş oldu. California federal mahkemesinin anlaşmayı kabul edip etmeyeceğini ise zaman gösterecek.

Anlaşmanın Google'ın Chrome'daki gizli modun sınırlarını daha iyi açıklamasını ve kullanıcıların üçüncü taraf çerezlerini gizli modda varsayılan olarak engellemesini öngördüğünü de ekleyelim. Konu ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.