Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

GELECEK İÇİN SÜRDÜREBİLİR YAŞAM ÖNERİLERİ

• Konbuyu başlatan Damla Aydın
  • Başlangıç tarihi
D

Damla Aydın

Misafir
Değişime var mısınız? Hayatta kalabilmek, gelecek nesillere doğal kaynaklar bırakabilmek için sürdürebilir yaşam tarzına ayak uydurun! Gelecek nesil olan çocuklarımız, için yaşama yön verin. Alışagelmişlikten ziyade yaşam tarzınızı değiştirme zamanı geldi de geçiyor. Hayatın, tabiat ananın bizlere sündüğü milyonlarca güzellikten gelecek nesilleri mahrum bırakmayalım. Öğrenelim, gerekirse öğretelim, yaşam sizin elinizde. Gelecek nesillere haksızlık etmeyelim, sürdürebilir bir yaşam için sizlere süper öneriler vereceğim!

ATIKLARA MEYDAN OKUYUN!​

Ülkemizin en büyük sorunu atık sorunları ile başlamak istedim. Ben 1 litre atık yağın 1 milyon litre suyu içilmez kullanılmaz hala getirdiğini öğrendikten sonra asla atık yağımı lavabodan dökmedim. Vicdanı olan kimse bu durumu yapmaz zaten! Bu konuda biraz katı düşüncelerim olabilir ama gelecek nesilleri düşünmeliyiz.

• Öncelikle mutlaka atık çöplerimizi ayrıştırmalıyız.
  • Atık yağınımı bir kavanoza biriktirip atık yağ konteynere atabiliriz.
  • Plastik atıklarımızı ayrı bir torbaya biriktirip belediyelerin geri dönüşüm arabalarına verebiliriz. (Belediyeler her hafta düzenli olarak gelmektedir)
  • Evlerimizde cam şişe tercih edebilir, cam şişe tercih etmiyorsanız bile damaca kullanabiliriz. Kişilerin evlerinde ufak pet şişe kullandıklarını gördüm, bu durum çok üzücü bir yılda oluşturabilecek atıkları düşünün! Cam şişe yada matara sürdürebilir yaşam için en iyisi.
  • Kimyasal temizleyiciler yerine doğal temizleyiciler tercih edebiliriz. Temizlikte kullanabileceğimiz bazı doğal temizleyiciler; karbonat, sirke, doğal sabunlar vs.
  • Tek kullanımlık ürünlerden kurtulalım! Onun yerine sürekli kullanabileceğimiz ürünleri tercih edelim.

TÜKETİM ÇILĞINLIĞINA SON VERİN!​

rmado6vqbrids4ystcmr.jpg

Gerçekten ihtiyacın var mı? Sorunu sormadan edemeyeceğim! Neden hep daha fazlasını istiyoruz ki, psikolojik olarak daha fazlasını istesek de yine tatmin olamayacaksınız, bunu anladığınız zaman çok geç olacak!

• Öncelikle liste yapın gerçekten ihtiyacınız olan ürünleri alın.
  • Paylaşmayı tercih edin. Paylaşmak her zaman güzeldir unutmayın.
  • İkinci el uygulamalarına kullanılabilir eşyalarınızı yüklemeyi tercih edin. Hem kazanç da elde etmiş olursunuz.
  • Satın aldığınız ürünlerin garanti sürelerine dikkat edin veya sürelerini uzatın.
  • Özellikle aldığınız ürünün geri dönüşebiliyor olmasına özen gösterin.
  • Karnınız aç iken alışverişe çıkmayın.
  • Dikiş dikmeyi öğrenin, tamir yapmayı öğrenin bunlar sizler için inanılmaz eğlenceli hobileriniz olacaktır.

ENERJİ KAYNAK KULLANIMINI MİNİMUMA İNDİRİN!​

• Gün ışığından faydalanın, güneş girmeyen eve doktor girermiş unutmayın.
  • Led ampullere geçiş zamanı geldi, led ampuller diğer ampullere göre daha çok elektrik tasarrufu sağlamaktadır.
  • Çevre dostu elektronik aletler ile tanışın. A+++ olan beyaz eşyalarınız en çok tasarruf sağlayan ürün grubudur.

YAŞAMAK İÇİN SUYU TASARRUFLU KULLANIN!​

nynwf94if57daetali66.jpg

• Özellikle diş fırçalarken açık bırakılan su miktarı dakikada yaklaşık 5-10 litre su kaybı demektir.
  • Traş olurken bir kabın içine koyduğunuz su ile temizleme yapmalısınız.
  • Aynı şekilde en çok su tüketimi sebze ve meyve yıkarken oluyor. Musluk altında yıkamak yerine bir kabın içinde yıkamalısınız.
  • Duş alırken belli bir dakikanız olsun, yaklaşık 5 dakikalık duş 55 litre su kaybı demektir. Aynı şekilde küvet ile olan su kaybı yaklaşık 125 litre su demektir. Bu sorunlar için tasarruflu su başlıkları yada bir kapa su doldurma yöntemini öneriyorum.

Bencil bir insan olmaktan vazgeçmenin tam zamanı değil mi? Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak bizlerin elinde! Sürdürebilir yaşam önerilerini paylaşmayı da unutmayın aynı zamanda, çocuklarınız tanıdıklarınız ile konuşun, yeni çözümler üretin. Yeterli bir ebeveyn olmak bizlerin elinde daha karanlık günler görmeden artık yaşanabilir bir dünya için önerilerimi uygulayın.

Gelecek nesillere bırakacağımız güzel günler bizim elimizde.

The post GELECEK İÇİN SÜRDÜREBİLİR YAŞAM ÖNERİLERİ appeared first on Eldori Blog.

Kaynak : Eldori