Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Emrah Ablak dergiciliğe NFT katmanı ekleyen Mis Dergi'yi anlattı

  • Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
T

Tuğçe İçözü

Misafir
Dergicilikte NFT'ler ile yeni döneme iyi bir örnek olan Mis Dergi'yi sizlere tanıtmıştık. Mis Dergi, kendini Ethereum blok zincirinde benzersiz bir şekilde çizilen ve oluşturulan dijital koleksiyonlardan oluşan, NFT destekli bir topluluk olarak tanımlıyor.

Mis Dergi'nin basılı versiyonu Çizgi Marmara tarafından yayımlanırken, NFT edisyonunu Pagzi Tech üretti. Ayrıca derginin içinde dergiden bağımsız olarak sanatçıların daha önce üretmiş olduğu NFT eserlere de yer verildi.

Emrah Ablak ile Mis Dergi'yi, dijital yayıncılık ve basılı yayıncılık arasındaki farkları ve NFT derginin gelir modelini de paylaştı.

Emrah Ablak, NFT'nin dergiciliğin geleceği doğru bir yol olduğunu düşünüyor. Son zamanlarda NFT yatırımlarının, bir sanat yatırımının ötesine geçerek borsa yatırımına dönüştüğünü belirten Ablak, NFT Dergi'yi bir "Utility token" olarak değerlendirmediklerini, Mis Dergi NFT'sini yalnızca kendilerini desteklemek isteyen kişilerin almasını tavsiye ediyor.

Biz çizgi roman yapmayı, çizmeyi seven insanlarız ve okumayı seven insanlar için dergi üretmek istiyoruz. Biz sadece destek olmak isteyen insanların bu dergiyi almasını istiyoruz.

Emrah Ablak ayrıca dijital ve fiziksel yayıncılık arasındaki farklara da değiniyor:

Dijitalde güzel bir şey yaptığında bir anda göz gözü görmüyor, toz duman oluyor her yer, inanılmaz bir coşku... Bunun aynı şekilde olumsuzunu da düşün. Ağzına tokadı hemen yiyorsun. Çiziyorsun, nasıl olmuş diyorsun? "Çat" tokadı yiyorsun. Beğenmezse hemen tokatlıyor, direkt linç geliyor.

Başarılı karikatürist, ilerleyen süreçte eğer bir NFT koleksiyonu çıkarması söz konusu olursa, Karikafilm NFT koleksiyonu çıkarabileceğini belirtiyor.

Emrah Ablak, Mis Dergi'nin merkeziyetsiz yapısına dikkat çekerek, derginin herhangi bir sahibi olmadığını vurguluyor Mis Dergi için şu ifadeyi kullanıyor:

Çizerler için ana ekolü dijitalde yaşatabilecekleri bir yer haline gelebilir.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.