Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Diş Çarpıklığı İleri Yaşlarda Tedavi Ediliyor Mu?

  • Konbuyu başlatan Serap KAYA
  • Başlangıç tarihi
S

Serap KAYA

Misafir
Konuşurken ve gülerken dişler hep ön plandadır. Eğer kişinin dişlerinde çarpıklıklar varsa kendini ifade ederken veya gülümserken çekinceler yaşayabilir. Maalesef bu sorunu yaşayan her kişide çocukluk döneminde tedavi olma şansını yakalayamaz. Yaş ilerledikçe de bu durumun geri dönüşünün olmadığını düşünülür. Hâlbuki bu durumu yaşayan hastalar için Uzm. DT Merve Kurt, ‘’ Uygulanan ortodonti tedavilerinde düşünülenin aksine yaş sınırı yoktur. Durumu tedaviye uygun bulunan yetişkinlere de çok rahat bir şekilde tedavi yapılması mümkündür.’’ dedi.

İleri Yaş, Tedavi Sürecini Nasıl Etkiler?


Ortodonti tedavilerinin ortak amacı, düzensiz olan dişleri hareket ettirerek daha estetik bir görüntüye kavuşturmaktır. Tabi ki bu hareketin sağlanması için belirli bir kuvvete ve zamana ihtiyaç duyulur. Yetişkin insanlarda da kemikler daha yerleşik ve sağlamdır. Kurt, bu nedenden kaynaklı olarak tedavi sürecinin diğer yaş gruplarındaki hastalara nazaran biraz daha uzun olacağının altını çizer. Dolayısıyla tedaviye karar verildiği takdirde hastanın sabırlı olması son derece önemlidir. Hekimin talimatlarının dinlenmesi ise sürecin daha sağlıklı ve hızlı ilerlemesine katkı sağlar. Buda ileri yaşlarda da diş tedavilerinin başarısını doğrudan etkiler.

UZM.DT Merve Kurt Kimdir

UZM.DT Merve Kurt

İleri Yaş Tedavi Süreci Nasıl İlerler?


İleri yaş gurubunda yer alan hastalar, dişlerinde var olan çarpıklarını düzelmeye karar verdiklerinde bazı noktalarda endişe duyabilirler. Bu endişeleri ortadan kaldırmak için açıklama yapan Bursa Ortodontist Merve Kurt ‘’ Ortodonti tedavileri için çizilen rota hastanın yaşına göre ek talimatlar içermez. Burada baz alınan hastanın yaşından ziyade durumudur. Her hastanın tedavi süreci, kendine özeldir. Tedavi süreci hasta çevresinde çizilir. Dolayısıyla en doğru ve net bilgi hasta ile doktor arasında gerçekleşen iletişimden sonra verilebilir’’ dedi.

Günümüz koşullarında ileri teknolojilerin başarılı bir şekilde uygulanması sayesinde diş çarpıklığı sorunu ileri yaşlarda da etkili bir düzeyde tedavi edilmektedir. Hastanın sadece yaşının ileri grupta yer alması belirleyici bir kriter olmadığını ifade eden Uzm. DT Merve Kurt; ‘’Hissedilen ağrı ve tedavi basamaklarında herhangi bir farklılık yoktur. Sadece tedavi süresi yaş faktöründen etkilenir. ‘’ şeklinde konuştu.

İlgili Link: En İyi Diş Protezi Nasıl Seçilir?

Kaynak : AlemiKadın
 

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.