Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Bitcoin’in Düşüşünün Sebebi Evergrande Mi?

E

elif tanriverdi

Misafir
Çin’in en büyük 2. Gayrimenkul şirketi Evergrande şirketinin iflasını istenme ihtimalleri BTC üzerinde de baskıyı artırdığı söyleniyor.

Piyasalarda Evergrande konusunun Bitcoin’in düşüşü ile ilgili bağlantılı olduğu düşünülüyor. Şirketin yaşadığı bu krizin tüm dünyayı etkileyebileceği söyleniyor.

Son yıllarda şirketin borçları, finansman arayışları içinde katlanarak arttı. Bu nedenle Evergrande’nin borcu, 300 milyar doları aştığı ve ödeyemeyeceği konuşuluyordu. Neredeyse Yunanistan’ın borcu ile aynı düzeyde olduğu için en yüksek borca şirketler arasına girdi.

Evergrande’nin bir bonosu, işlemlerde ihraç fiyatının %30’una kadar gerileyerek güçlü iflas riskine işaret etti. Çin cuma günü finansal sisteme 14 milyar dolarlık kısa vadeli nakit sürse de Evergrande borç riskinin yayılma endişesi piyasalarda hakim.

Evergrande hisseleri Hong Kong’da %19 gerileyerek tarihi dip seviyeden kapatacak gibi görürünüyor. Yaşanan bu krizin evlerin toplu şekilde satışa çıkarması sonucu olduğu, evergrandenin bir günde %18 düşüş yaşamasını sağladığı söyleniyor.

Şirket öncelikle 4.5 milyar USD değerinde bazı şirketlerinin hisselerini satarak tahvil ödemeleri için kullanacağını açıkladı.

Bocom International Holdings Co Ltd.’nin Hong Kong ve Çin Emlak Araştırma Müdürü Philip Tse; “Yatırımcılar bugünlerde yüksek borca sahip şirketler konusunda endişeli olabilir ve değerlemelere fazla bakmayabilir. Hükümet Evergrande konusunda açık bir işaret vermez ya da gayrimenkul sektörüne ilişkin kısıtlamalarını gevşetmezse düşüş daha da sürecek” dedi.

Öte yandan ortaya çıkan bir iddia ise, Tether‘in rezervleri arasında da Evergrande senetleri yer alıyor. Tether ise Çinli emlak devine ait herhangi bir ticari kağıda sahip olmadığını açıkladı.

Kaynak : Kripto Blogu
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.