Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Yüz yüze eğitim için hazır mısınız?

S

Selin G.

Misafir
Ülkemiz ve tüm dünyanın zorluklar yaşadığı pandemi döneminde artık yeni bir sayfa açma zamanı geldi. 2019 Mart ayından beri bir salgınların artması sebebiyle bir çok kesimin hayatında büyük değişiklikler oldu. Özellikle eğitim sistemi ve öğrenciler de bu durumdan en çok etkilenen kesim oldu. Yüz yüze eğitim yerini uzaktan eğitime bıraktı. Ve bu durum da maalesef öğrencilerin verimli bir eğitim yılı geçirmesine engel oldu. Ülkemizde ve dünyada aşılanmanın da artması ile birlikte artık yüz yüze eğitime geçilme kararı alındı ve 6 Eylül pazartesi gününden itibaren öğrenciler okullarında yüz yüze eğitim almaya geri dönecekler.

Yaklaşık bir buçuk yıldır evden eğitim alan öğrenciler, okullara dönerek eski sosyal hayatlarına, arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuşacak olmanın sevinci ve heyecanı içindeyken ailelerin de onlar için olan endişeleri bir nebze daha da arttı. MEB’nın yayınladığı genelgelerde okullar için alınacak önlemler açıklansa da bu açıklamalar bir kesim ailenin endişelerini gideremedi. Peki hem psikolojik hem de fiziksel olarak yıpranan çocuklar ve aileler yüz yüze eğitime hazır mı? Yüz yüze eğtimde alınan önlemler nelerdir, bizler ne yapabiliriz? Tüm bu soruların cevaplarını sizin için hazırladık.

Okullarda alınan önlemler​

zzz1f16vz9loxb2cduof.jpg

Öğretmenler, eğitim personeli, kantin çalışanları ve öğrenci servisi personeli ile öğrenciler ile aynı ev içerisinde yaşayanların tam doz aşılarının tamamlanmış olması önerilecek. Öğretmen ve okul çalışanlarının aşı olmamaları durumunda haftada 2 kez PCR testi ile taranmaları istenecek. Tüm okullarda yeterli sayıda maske Milli Eğitim Bakanlığı tarafından temin edilecek. Okul içerisinde, ortak alanlarda, sınıflarda, öğretmen odalarında maske atık kutularının bulundurulması ve günlük olarak boşaltılması sağlanacak. Öğrenci ve personelin hasta, temaslı veya risklilik durumları Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasındaki veri entegrasyonu yolu ile izlenecek ve okullara gerekli bildirim yapılacak.

Okullarda tüm öğrenciler, öğretmenler ve çalışanlar maskesiz dolaşmayacaklar. Öğrencilerin eğitim aldığı sınıflar her ders sonrası en az 10 dakika olmak üzere havalandırılacak.

Velilerin alması gereken önlemler​

Çocuğunuzun okulda takacağı maskeler yüzü için uygun boyutta olmalıdır. Maskelerin nemlenmesi durumunda maskelerini değiştirmeleri gerektiği için çantasında yedek maske bulundurabilirsiniz. Eğer çocuğunuz özel bir duruma sahip ve maske takamıyorsa yüz koruyucu siperlik ile okula gidebilir. Tabii bu özel durum için doktor raporu ile kayıt altına alınmış olması ve okula bilgi verilmesi gerektiğini de hatırlatmak isteriz.

Eğer tek maske korur mu diye endişeniz varsa maske ile birlikte siperlik takılması da uzmanlar tarafından önerilmektedir. Çocuğunuzun yanında mutlaka dezenfektan bulundurun ve ellerini sürekli sabun ile yıkaması gerektiğini hatırlatın.

Salgın döneminde mümkün olduğu kadar okul bahçesi de dâhil olmak üzere okul içerisine velilerin girişlerine izin verilmeyecek. Bu yüzden okula zorunda olmadıkça gitmeyin ve kalabalıktan uzak durun. Okula girmeniz gerektiğinde de okul bahçesine giriş, bahçenin olmadığı durumlarda da en dış noktadan itibaren maskenizin takılı olduğuna emin olun.

Öğrencilerin alması gereken önlemler​

tiey03jk9pqfbeahwdhq.jpg

Arkadaşlarınızı çok özlediğinizi biliyoruz. Fakat kendinizi ve sevdiklerinizi riske atmamak için okul giriş çıkışlarında, ders aralarında mümkün olduğunca arkadaşlarınız ile sosyal mesafenizi koruyun. Maskenizin kuru ve temiz olduğuna emin olun ve uzun süre aynı maskeyi kullanmayın. Eğer maskenizi değiştirecekseniz maskenizi okulda bulunan maske kutularına atın.

Yanınızda alkol bazlı dezenfektan, kolonya bulundurun ve temizliğinize özen gösterin. Ellerinizi sık sık sabun ile yıkayın, yıkayamayacaksanız ise dezenfektan kullanın. Temizliğe özen gösterirken sınıfınızı da temiz tutmayı ihmal etmeyin. Eğer yemeğinizi kantinden alıyorsanız ya da evden getiriyorsanız mümkün olduğunca kalabalık olmayan yerlerde yine sosyal mesafeye dikkat ederek yemeğinizi yiyin.

Okula dönmenin hem heyecanlı hem de biraz kafa karıştıran bir durum yarattığını biliyoruz. İlk zamanlar biraz okul ortamına adaptasyon sorunu da yaşayabilirsiniz ama korkmayın. Unutmayın ki yalnız değilsiniz. Arkadaşlarınız, öğretmenleriniz, aileleriniz ve okul personeli de sizinle aynı durumda. Bu yüzden mümkün olduğunca kendinize ve çevrenizdekilere dikkat edin. 2021 – 2022 eğitim öğretim yılının sizin için verimli ve sağlıklı geçmesini diliyoruz.

The post Yüz yüze eğitim için hazır mısınız? appeared first on Eldori Blog.

Kaynak : Eldori