Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi YouTube, kullanıcıların müzik videolarını Shorts'lara entegre etmelerine olanak tanıyor

  • Konbuyu başlatan Candeğer Muradoğlu
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
C

Candeğer Muradoğlu

Misafir
Geçen haftalarda Universal Music Group'un (UMG), TikTok ile müzik kullanımı için adil şartlar konusunda anlaşma sağlayamadığı için içerik lisanslamayı durdurma kararı aldığını aktarmıştık. TikTok'un Universal Music Group (UMG) ile yaşadığı müzik lisansı anlaşmazlığı sürecinde Youtube önemli bir gelişmeye imza attı.

Youtube, kısa video platformu Shorts'a yeni bir özellik eklediğini duyurdu. Artık kullanıcılar, kendi videolarında müzik videolarını ekleyip remix'leyebilecek ve kendi kısa videolarını oluşturabilecekler.

YouTube, kullanıcılara bu kapsamda Sound, Collab, Green Screen ve Cut olmak üzere dört farklı seçenek sunuyor. Sound seçeneğiyle kullanıcılar sadece video sesini alıp kendi kısa videolarını oluşturabilirken Collab seçeneğiyle müzik videosuyla aynı anda kendi içeriklerini elde ediyorlar. Green Screen seçeneğiyle videoyu arka plan olarak kullanabiliyor ve Cut seçeneğiyle istedikleri sahneleri kırpıp kendi videolarına ekleyebiliyorlar.
Platformun yeni özelliği, kullanıcılara UMG'nin müzik kütüphanelerine erişim sağlaması ve TikTok'un müzik videolarını remix'leme imkanı sunmamasıyla dikkat çekiyor. Bu durum, YouTube'un kısa video pazarında rakiplerinden bir adım öne geçmesini sağlıyor.

YouTube'un kısa video platformu Shorts'a yeni bir özellik eklemesi, dijital platformlar arasındaki rekabeti artırırken, müzik lisans anlaşmalarının platformlar arasında oynadığı kritik rolü bir kez daha gözler önüne seriyor. TikTok'un Universal Music Group ile yaşadığı mücadele, kısa video platformlarının içerik sağlama ve müzik entegrasyonu stratejilerini şekillendirme potansiyeline sahip olduğunu açıkça gösteriyor.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.