Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Yeşil hidrojen üretimine odaklanan Verdagy, 25 milyon dolar yatırım aldı

  • Konbuyu başlatan Candeğer Muradoğlu
  • Başlangıç tarihi
C

Candeğer Muradoğlu

Misafir
Yeşil hidrojen üretimine odaklanan Verdagy, 25 milyon dolar yatırım aldı. Tur, TDK Ventures tarafından yönetildi. Verdagy'nin yatırım turuna katılan yatırımcılar dikkat çekiyor. Özellikle enerji alanında geliştirilen teknolojilere yaptığı yatırımlarla bilinen Khosla Ventures, Shell Ventures, Doral Energy-Tech Ventures, Temasek, BHP, Orbia yer alıyor. Şirket, yeni yatırımı Kaliforniya'daki teknoloji platformunu geliştirmek için kullanacak.

TDK Ventures'ın yatırım direktörü Anil Achyuta, yatırım ile ilgili "Verdagy gibi şirketlere yatırım yapmazsak, neye yatırım yapacağız" diye konuşarak sarkastik bir yorum yapıyor ve ekliyor: "Aslında bu hareket, dünyanın geleceğine yapılmış bir yatırım."

ABD merkezli Verdagy hidrojen enerjisinin sürdürülebilir olması, düşük maliyetli ve çevre dostu olarak geniş kullanım alanlarına yayılması için çalışıyor. Hidrojen enerjisi üretmenin bir yolu suyu atomlarına ayırmaktan geçiyor. Çünkü doğada hidrojen saf olarak suda bulunuyor. Ryan Gilliam tarafından kurulan şirket, tam olarak bu işi yapıyor. Yani Vergady, yeşil hidrojen üretiminde kullanılan su elektroliz teknolojisini geliştiriyor.

Bilindiği üzere hidrojen, rafine petrol ürünleri ve doğal gaza düşük karbonlu bir alternatifi olarak tanımlanıyor. Bir taraftan elektrik ve gelişmiş biyoyakıt gibi diğer alternatiflerin tamamlayıcısı olarak öne çıkıyor. Hidrojenin yaygın olarak kullanılması için hidrojen üretim teknolojilerinin geliştirilmesi ve maliyetlerin düşürülmesi bekleniyor.

Hidrojen tıpkı fosil yakıtlar gibi sıvı hale dönüştürülerek depo edilebiliyor. Hidrojenin depolanması ve taşınması oldukça maliyetli. Bu yüzden birçok ülke için hala elektrik daha iyi bir seçenek. Geçen ay Fransa'nın Montpellier şehir için alınması planlanan hidrojen yakıt hücreli 51 yeni otobüsün satış sözleşmesi iptal edildiğini yazmıştık. Buna projenin maliyetinin beklenenden yüksek olması neden olarak gösterilmişti.

Kaynak : Webrazzi
 

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.