Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

WWDC 2021'de tanıtılması beklenen yenilikler

A

Arden Papuççiyan

Misafir
Apple'ın her yıl düzenlediği Dünya Geliştiriciler Konferansı'nın (WWDC) bu yıl 7 Haziran ve 11 Haziran tarihleri arasında gerçekleşeceğini ve geçtiğimiz yıl olduğu gibi yalnızca online bir etkinlik olacağını geçtiğimiz Mart ayında sizlere aktarmıştık.

Her yıl olduğu gibi yazılım odaklı olarak gerçekleşmesi beklenen WWDC 2021'in etkinlik programı ise geçtiğimiz haftalarda açıklandı. 7 Haziran Pazartesi günü Türkiye saati ile 20.00'de Apple Keynote ile başlayacak olan WWDC 2021 ile ilgili tüm detayları Türkiye İş Bankası'nın katkılarıyla sizlere aktaracağız.

WWDC 2021'de Apple'ın sunduğu işletim sistemlerinin yeni versiyonları ve çeşitli donanım karşımıza çıkacak. Bu haberimizde ise WWDC 2021 ile karşımıza çıkması beklenen yeniliklere odaklanacağız.

iOS 15​

WWDC 2021'in en önemli konularından biri olması beklenen iOS, yeni versiyonu olan iOS 15 ile birlikte görücüye çıkacak. iOS 15 ile birlikte iOS'in çeşitli yeni özellikler kazanması bekleniyor. Bu özellikler ile ilgili herhangi bir detaylı bilgi bulunmasa da, özellikle bildirim kısmının değişebileceği ortaya çıkan bilgiler arasında.

İşletim sisteminin iletişim uygulaması olan iMessage da yeni özellikler kazanacak uygulamalardan biri. Edindiğimiz bilgilere göre iMessage, daha sosyal bir platform olma yolunda özellikler kazanabilir.

iPadOS 15​

M1 çip ile adeta dokunmatik MacBook Air'e dönüşen yeni iPad Pro'nun tanıtıldığını geçtiğimiz Nisan ayında sizlere aktarmıştık. iPadOS, iPad Pro modellerinde M1 çipinin kullanılması ile birlikte çok daha önemli bir işletim sistemi haline geldi.

Yeni iPad Pro modelleri donanım ve performans anlamında yeni nesil MacBook modelleri ile yarışabilir konumda olsalar da, iPadOS'in kısıtlamaları nedeniyle potansiyellerine tam olarak ulaşamıyorlar. Bu durum, iPadOS 15'in tanıtılması ile birlikte değişebilir.

watchOS 8​

Apple'ın akıllı saat işletim sistemi olarak karşımıza çıkan watchOS, yeni versiyonu olan watchOS 8 ile birlikte yeni özellikler kazanacak. watchOS 8'in sunacağı özellikler arasında ise gelişmiş her zaman açık ekran modu ve harita içinde navigasyonun yer alması bekleniyor.

macOS 12​

Mac modellerinin işletim sistemi olan macOS'in yeni versiyonu olan macOS 12 ile karşımıza çıkması bekleniyor. Henüz macOS 12'nin adı ve sunacağı özellikler ile ilgili ise herhangi bir bilgi bulunmuyor. Geçtiğimiz yıl karşımıza çıkan büyük tasarım değişikliği ile kıyaslandığında bu yıl, daha küçük bir değişim yaşanabilir.

tvOS 15 ve HomePod​

Son olarak Apple TV ve HomePod modellerinde kullanılan tvOS'in tvOS 15 ile karşımıza çıkacağını da hatırlatalım. tvOS 15'in yanı sıra yeni HomePod modeli de etkinlikte tanıtılabilir. 7 Haziran tarihinde görüşmek üzere!

Kaynak : Webrazzi