Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi WhatsApp, profil fotoğraflarının ekran görüntüsünün alınmasını engelleyecek

  • Konbuyu başlatan Candeğer Muradoğlu
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
C

Candeğer Muradoğlu

Misafir
Dijital dünyada kişisel verilerin korunması önemli. Çünkü bu veriler, bireylerin özel yaşamları, kimlikleri hakkında önemli bilgiler içeriyor. Bir yandan da kişinin güvenliği, mahremiyeti ve itibarı açısından kritik bir yere konumlanıyor. Kişisel verilerin kötüye kullanılması, kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık, siber zorbalık gibi kötü niyetli faaliyetlere neden olabiliyor.

Bu sorunu önlemek adına WhatsApp yeni bir adım attı ve kullanıcıların profil fotoğraflarını ekran görüntüsü almasını engellemek için yeni bir yöntem geliştirmeye başladı. WhatsApp'ın beta sürümünde keşfedilen bu özellik, profil fotoğraflarının izinsiz kullanımını önlemeyi amaçlıyor.

Şirket, özelliğin kötü niyetli kişilerin profil fotoğraflarını kullanarak dolandırıcılık veya taciz gibi amaçlarla kullanımını engellemeye yardımcı olacağını belirtiyor. Bu gelişme, kullanıcı gizliliği ve onayı konusunda daha güçlü bir koruma sağlamayı amaçlayan WhatsApp'ın çabalarının bir parçası olarak karşımıza çıkıyor.

WhatsApp, yaklaşık beş yıl önce kullanıcıların diğerlerinin profil fotoğraflarını kaydetmesini engelleme seçeneğini tanıtmıştı. Bu önlem de izin almadan resimlerin paylaşılmasını engellemeyi amaçlıyordu. Ancak bu seçenek ekran görüntüsü alınarak bunu geçersiz kılabiliyordu. Bu yüzden doğrudan ekran görüntüsü almayı engellemenin, WhatsApp'ın kullanıcı gizliliği ve onayı konusundaki taahhüdünü daha da güçlendirdiği belirtiliyor.

Bununla birlikte, 2021 yılında Avrupa Birliği'nin kişisel verilerin korunması kanununu ihlal ettiği gerekçesiyle WhatsApp'a 225 milyon euro para cezası verilmişti. İrlandalı veri sorumlusu DPC, WhatsApp'ın GDPR ihlalleri nedeniyle bu cezayı aldığını açıklamıştı. WhatsApp'ın kullanıcılara kişisel verilerinin nasıl kullanıldığı konusunda yeterli bilgi vermediği belirtilmişti.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.