Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Twitter Birdwatch özelliğini bazı ABD'li kullanıcılara açtı

İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
T

Tuğçe İçözü

Misafir
Twitter bu hamlenin öncesinde ise 2021'in Ocak ayında topluluk tabanlı doğrulama sistemi Birdwatch'ı yayına almıştı. Birdwatch, atılan tweetlere etiketler ve açıklamalar eklenmesini sağlıyor. Bir süredir yalnızca Birdwatch sitesinden erişilen bu etiketler ve açıklamalar, dünden itibaren bazı ABD'li Twitter kullanıcılarına açıldı. Kullanıcılar, tweetlerin altında notlar ve değerlendirmeler görmeye başlayacak. Bununla birlikte kullanıcıların tweetlerin faydalı olup olmadığına dair değerlendirmelere katılabileceğini belirtelim.

Twitter, başlangıçta özellik için politik spektrumun farklı kesimlerinden 100'den fazla kullanıcı ile görüştü. Şirket, geçtiğimiz yıldan bu yana programa 10 bin kişiyi dahil etti.

Ürün Başkan Yardımcısı Keith Coleman yaptığı açıklamada kullanıcıların, tweetlere farklı görüşteki insanlar için yararlı ve bilgilendirici bağlam ekleyebileceklerini ifade etti.

Tweetlerin altındaki notlar, Birdwatch'a katkıda bulunan farklı perspektife sahip yeterli sayıda kişi tarafından "yararlı" bulunduysa görünür hale geliyor.


Birdwatch işe yarıyor mu?​


Dezenformasyon, şüphesiz, sosyal ağların en büyük problemlerinden biri. Son 2 yıldır platforma eklediği özellikler ve yürüttüğü projelerle adeta baştan aşağı yenilendi. Birdwatch da Twitter'ın ürettiği yenilikçi çözümler arasında yer alıyor. Bu çalışmaların gerçekten işlevsel olarak nasıl sonuçlar doğurduğu ise genellikle tartışmaya açık oluyor.

Şirketin yürüttüğü bir anket çalışmasına göre siyasi spektrumun farklı köşelerindeki kişiler, notları yararlı buldu ve Birdwatch notu bulunmayan tweetlere kıyasla, potansiyel olarak yanıltıcı tweetlerle hemfikir olma halinin yüzde 20 ila yüzde 40 oranında azaldığını ifade etti.

Bu arada Birdwatch notlarına katkı sağlayan kişilerin azınlıkta olduğunu belirtelim. Buna rağmen, savaş ile birlikte doğrulanması gereken tweetler artış gösteriyor. Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinden önce Birdwatch kullanıcıları bir günde 43 tweet'i işaretlerken, işgal günü bu sayı 156'ya yükseldi.

Twitter'ın dezenformasyon karşısında tek önleminin Birdwatch olmadığını söylemekte fayda var. Twitter, 2021'in Ağustos ayında dezenformasyon yayılımını önlemek için habercilik kuruluşları Associated Press (AP) ve Reuters ile çalışmaya başladığını duyurmuştu. Bu iş birliği kapsamında doğrulama süreçlerinin nasıl ilerlediğini sizlere aktarmıştık.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.