Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Tony Fadell: "Steve Jobs, iPhone'da bir sim kart yuvası bulunması fikrine karşıydı."

  • Konbuyu başlatan Arden Papuççiyan
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
A

Arden Papuççiyan

Misafir
Sim kart yuvasına sahip olmayan iPhone modelleri önümüzdeki yıllarda tanıtılabileceğini geçtiğimiz yıllarda sizlere aktarmıştık. iPhone modellerinin sim kart yuvasına sahip olmadan tasarlanmasını sağlayabilecek teknolojinin ismi ise eSIM.

Apple'ın uzun zamandır sadece eSIM ile birlikte kullanılan ve sim kart yuvasına sahip olmayan iPhone modeli üzerinde çalıştığı konuşuluyor. iPhone ve iPod'un arkasındaki isim olarak tanınan Tony Fadell'ın bir röportajda aktardığı bilgilere göre Apple'ın sim kart yuvasız iPhone çalışmaları oldukça eskiye gidiyor.

Gazeteci Joanna Stern ile bir röportaj gerçekleştiren Fadell, iPhone modelinin erken geliştirilme aşamasında Steve Jobs'un iPhone'da sim kart yuvası bulunması fikrine karşı olduğunu paylaştı. Steve Jobs'un sim kart yuvasına karşı olmasını temel nedeni ise Jobs'un tasarım tercihleri.

Fadell tarafından aktarılan bilgilere göre sim kart yuvasına karşı olan Jobs, GSM yerine Verizon tarafından geliştirilen ve sim kart olmadan da kullanılabilen CDMA ağının kullanılmasını istiyordu. CDMA'nın temel sorunu ise GSM kadar başarılı bir bağlantı teknoloji olmaması ve büyük bir kitle tarafından kullanılmaması.

Bu durumu Steve Jobs açıklayan Apple mühendisleri, Jobs'u ikna etmeyi başarıp iPhone modelini sim kart yuvası ile birlikte geliştirdi. Apple mühendisleri Steve Jobs'u ikna etmeyi başaramasa belki de teknoloji dünyasının en önemli donanım ürünlerinden biri olan iPhone, asla başarılı olamayacaktı.

Aradan yıllar geçmiş olsa da Steve Jobs'un isteği gerçekleşecek gibi görünüyor. Sim kart yuvasına sahip olmayan iPhone modelleri ile ilgili detayları sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.