Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

TOBB Türkiye Yazılım Meclisi Başkanı Ertan BARUT Teknoloji ve Gelecek Programına Katıldı.

Theaa

Uzman Üye
Uzman Üye
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Yazılım Meclisi Başkanı ve aynı zamanda GLOBALNET Yazılım Firması Kurucusu Ertan BARUT, 23.07.2023 tarihinde BENGÜTÜRK TV Şenol Vatansever’in Teknoloji ve Gelecek programına katıldı.

Programda TOBB Türkiye Yazılım Meclisi faaliyetleri yanında Türkiye’de yazılım sektörünün gelişimi, iş gücü istihdam ve de yazılım ihracatı konularında yürüttükleri çalışmalar, regülasyonlar ve mevzuatlardan bahsetti…

Türkiye Yazılım Sektörünü temsil etme sorumluluğundan hareket ile sektörün sorunları konusunda sürekli çalıştıklarından, önemli tespitleri ve çözüm önerilerini tüm ekosistem paydaşları ile görüşüp çözme konusunda kararlı olduklarından ve sektörün önündeki engelleri birer birer çözdüklerinden bahseden Ertan Barut, programda Yerli Milli Yazılımların gelişimi, e-turquality bilişimin yıldızları ihracat destekleri, yazılım envanter projesi ve yerli malı yerli yazılım belgesinin önemi, kamuda açık kaynak kodlu yazılımların kullanılması ve açık kaynak geçişi, nitelikli işgücü ihtiyaçları, istihdam sorunlarının giderilmesi, üniversite öğrencileri staj sorunu, yazılım ihracatını artırmaya yönelik çalışmalarına değindi.

Dünyada ülkeler için stratejik öneme sahip olan Yazılımın ülkelere sağladığı gücün önemine de değinen Ertan Barut, bu gücü daha etkin kullanabilmek için de Türkiye’de Yazılımın Milli Stratejik Ürün olması konusunda devletimizden beklentileri olduğuna da değindi.

TÜRKİYE YAZILIM SEKTÖRÜ GÜNDEMİ | TEKNOLOJİ VE GELECEK PROGRAMI 116. BÖLÜM (23.07.2023)

Kaynak : Globalnet
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.