Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

TVGTR Televizyonlardaki Görüntü Yenileme Sayısı ( Hertz, Hz) Nedir? Ne Anlama Gelir?

  • Konbuyu başlatan metaren
  • Başlangıç tarihi
Televizyon modelleri, kampanyaları, uydu frekans bilgileri ve daha fazlasını url.gen.tr/tvgtr sitemizden inceleyebilirsiniz.
M

metaren

Misafir

Televizyonlarda Görüntü Yenileme Sıklığı Oranı


Televizyonlardaki yenileme hızı, herhangi bir TV’nin saniyede gösterebileceği kare sayısını ifade eder. Televizyonda görüntü yenileme sıklığı, bir frekans birimi olan ‘‘Hertz (Hz)’’ cinsinden ölçülür. Bir video kasetine kayıt yapıldığı esnada çekilen kare sayısını kaynak alarak ortaya çıkan yenileme hızı, saniyede 30 defayı esas almaktadır. Filmlerin saniyede 24 kare ile çekildiği bilinen bir gerçek olduğu için; söz konusu bu filmler üzerine çekilmiş herhangi bir yapımın TV’de yayınlanabilmesi için de video forma dönüştürülmesi gerekmektedir.

Özellikle modern çağımızda teknolojinin de oldukça hızlı ve önlenemez bir şekilde gelişim göstermesi ile değer kazanan görüntü yenileme sıklığı, ekranda gözüken yapaylıklar ve hatalar için de önemli bir parametredir. Akıllı televizyonlardaki yenileme hızının artışı, herhangi bir yapımı izlerken daha kusursuz bir görüntü, daha doğru renk ve kontrast almanıza da olanak tanıyacaktır.

Görüntü Yenileme Sıklığına Göre Akıllı Televizyon Seçimi


Genel olarak görüntü yenilmeme sıklığı oranı, akıllı televizyon seçiminde de oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu noktada da televizyonlarda; özellikle ekran büyüdükçe, yenileme sıklığının da artmasının gerektiği unutulmamalıdır. LED TV’ler için 10 ila 200 Hertz bandı idealdir. Örnek olarak; 152 ekran veya diğer bir ifade ile 60 inçlik televizyonlar için 100 Hertz yetersiz gelirken; 81 ekran veya 32 inçlik bir TV için oldukça yeterli olacaktır. Büyük ekranlardaki yüksek yenileme hızı, size çok daha kusursuz ve pürüzsüz bir seyir keyfi sunacaktır

Televizyonlardaki Görüntü Yenileme Sayısı ( Hertz, Hz) Nedir? Ne Anlama Gelir? başlıklı içerik Televizyon Bilgileri sitesinde yayınlanmıştır. Benzeri içerikler ve daha fazlasını Televizyon.Gen.TR adresinde bulabilirsiniz.

Detaylar ve blog sitemizdeki yanıtlara ulaşmak için TVGTR'deki konumuzu inceleyin.
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.