Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Sünnet Tahtı Nedir ?

  • Konbuyu başlatan Serap KAYA
  • Başlangıç tarihi
S

Serap KAYA

Misafir
Sünnet düğünündeki en önemli parçalardan biri olan sünnet tahtı günümüzde ailelerde en çok önem verilen detaylardan bir tanesidir. Özel olarak süslenerek kişiselleştirilen sünnet tahtları sünnet olan erkek çocuğunun hem kendine özel hissetmesi hem de kendi için verilen önemin gösterilmesi yönünden oldukça önemli bir gelenektir. Benzer olarak kına gecelerinde bu gelenek sürdürülürken amaç tahtların kişiselleştirilmesiyle yapılan organizasyonuna şıklık ve hava katmak yani sünnet çocuğunun kendini çok daha rahat ve özel hissetmesidir. Sünnet tahtı kiralama yöntemiyle seçenekler arasında birçok farklı versiyon tercih etmeniz mümkün olmaktadır.

Sünnetlerin Olmazsa Olmazı Sünnet Tahtı Kiralama​


Asaletin, temizliğin, saflığın rengi olan beyaz renk sünnet tahtı kiralama, ayrıcalığıyla görenlerin içini de ferahlattığı gibi mekâna da ayrı bir özgürlük ve ferah hava sağlayacaktır. Şayet sünnet tahtınızı renk olarak beyaz seçerseniz pek de süsleme yapmanıza gerek olmamaktadır. Sünnet koltuğunda Osmanlı arması kullanmak isterseniz beyaz bir koltuk tercih ederek mekânı biraz daha gösterişli hale getirmeniz mümkün olacaktır. Geleneklerimizde bulunan taht şekli geçmişteki Osmanlı padişahlarından günümüze gelen gelenekler arasındadır. Gücün ve gösterişin simgesi olan padişah tahtları, sünnet düğünlerine ilaveten gösterişli bir hava sağlayacaktır.

Taht şeklinde bir sünnet koltuğu seçmek isterseniz ekstra bir süsleme ihtiyacına gerek duyulmamaktadır. Sünnet olan çocuğun kendini sultanlar gibi hissetmesine olanak sağlayan tahtlar ve seçilen sünnet tahtını padişah kaftanı gibi sünnet kıyafetleri ile kombinlemeniz mümkün olmaktadır.

Sünnet Düğününde Mekâna Tahtla Giriş​


Yeniçeriler eşliğinde oğlunuz için sünnet tahtı kiralama yöntemiyle kullanarak ya da isteğe göre farklı konseptlerle sünnet düğünü mekânına farklı sunum ve giriş yolu olarak da kullanılabilmektedir. Mehter takımı, yeniçeri seremonisi, palyaçolar, kostümlü kahramanlar, maskotlar, sünnet tahtı ile giriş yapmak için kullanılabilmektedir. Birçok sünnet organizasyonunda mehter ve yeniçeriler takımı ile birlikte kullanılan çok daha şatafatlı ayrıca unutulmaz bir giriş ortaya çıkmaktadır. Çocuklar açısından bu giriş anı volkan şov gösterileri, konfetiler ile de taçlandırılarak görsel şölen haline dönüşmektedir.

Günümüzde daha çok kullanılan geleneksel yeniçeri kıyafetleri ve aksesuarları şapkalarıyla donanımlı bir şekilde Osmanlı askerlerinin ruhunu sünnet düğünlerine taşımak için kullanılmaktadır. Sünnet tahtları, yeniçeri seremonisi içinde yürüyüşü ile birlikte sünnet tahtları taşıma gösterileri ile sizler için daha ihtişamlı bir sünnet sağlanabilmektedir. Düğün organizasyonlarında sünnet düğünündeki en önemli parçalar arasında olan sünnet tahtı geleneklerimizden çok önem verilen detaylardan öncelikli sırada olmaktadır.

Kaynak : AlemiKadın
 
Benzer konular Forum Tarih
S Kadınca Sohbet 0 111

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.