Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Spotify, Apple'ın tüm araçlarına hiçbir ücret ödemeden sınırsız erişim elde etmek istiyor

  • Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
T

Tuğçe İçözü

Misafir
Apple'ın Spotify tarafından açılan tekelcilik davasında yeni suçlamalarla karşı karşıya kaldığını sizlere aktarmıştık. Spotify, 2019 yılında Apple'a tekelcilik yaptığı gerekçesiyle dava açmıştı. Avrupa Komisyonu’na yapılan şikayette Spotify, rakibi Apple Music’i haksız avantaj sağlamakla suçlamıştı. Aradan geçen yılların sonunda Avrupa Komisyonu, davayı karara bağlamaya hazırlanıyor. Söz konusu kararın ise Apple'ın lehine olmayacağı konuşuluyor.

Financial Times'ın paylaştığı bilgilere göre, Avrupa Komisyonu, müzik piyasasındaki rekabet konusunda AB yasalarını ihlal ettiği iddiasıyla Apple'a ilk kez para cezası verecek. Cezanın yaklaşık 500 milyon euro olması bekleniyor. Bu da yaklaşık 539 milyon dolara denk geliyor.

Kararın neticesi henüz netleşmemiş olsa da, Apple, Spotify ve Avrupa Komisyonu ile mücadelesini kamuoyuna taşıyor. Apple, paylaştığı bir basın duyurusu ile Spotify'ın Apple'ın rekabete aykırı uygulamalarından zarar gördüğü iddiasına karşı çıktı:

Dünyanın en büyük müzik yayın akışı uygulaması olan Spotify da dahil olmak üzere tüm geliştiricilerin başarısını desteklemekten mutluluk duyuyoruz. Spotify, uygulamalarını oluşturmasına, güncellemesine ve dünya çapında 160 ülkedeki Apple kullanıcılarıyla paylaşmasına yardımcı olan hizmetler için Apple'a hiçbir ödeme yapmıyor. Temelde şikayetleri, Apple'ın sağladığı değer için herhangi bir ödeme yapmadan Apple'ın tüm araçlarına sınırsız erişim elde etmeye çalışmakla ilgili.

Apple'ın Spotify ve Apple ilişkisine dair paylaştığı veriler​


Apple açıklamasında MIDiA'nın abonelik odaklı müzik pazarına ilişkin 2022 raporuna da yer verdi. Raporda paylaşılan bilgilere göre, Amazon Music pazarda yüzde 20'lik ve Apple Music ise pazarda yüzde 11'lik paya sahip. Buna karşılık Spotify pazardaki yüzde 56'lık payı ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Buna ek olarak Apple, genellikle kamuoyu ile paylaşılmayan verileri de gün yüzüne çıkardı. Apple'ın aktardıklarına göre, Spotify 60 Framework'te binlerce Apple API'sini kullanıyor. Ayrıca Spotify'ın Apple'ın beta test platformu TestFlight'ı kullanmakta. Bununla beraber Spotify'ın uygulaması 420'den fazla sürümünü App Review'a gönderdi ve bu sürümler onaylandı. Şirketin paylaştığı bilgiler dahilinde, Apple mühendislerinin Spotify'a donanım kapsamında medya oynatma ve pil optimizasyonunu etkileyen faktörler gibi çeşitli zorlukları çözmede yardımcı olduğu da vurgulanıyor. Son olarak Apple, Spotify uygulamasının Apple cihazlarında 119 milyardan fazla kez indirildiğini, yeniden indirildiğini ya da güncellendiğini de sözlerine ekledi.

Spotify, Apple'ın açıklamalarına sessiz kalmadı​


Avrupa Komisyonu, Apple'ın açıklamalarına karşın sessizliğini korudu. Spotify ise Apple'ın açıklamaları karşısında sessiz kalmadı. Spotify paylaştığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Spotify'ın başarısı, Apple'ın her fırsatta kendi müzik hizmetini kayırarak yapay bir avantaj elde etme çabalarına ve bizimkilere haksız kısıtlamalar getirip engeller koymasına rağmen gerçekleşti. Mevcut kurallarına göre Apple, Spotify'ın kendi müşterilerine erişimini kontrol ediyor ve Spotify'a iki savunulamaz seçenekten birini sunuyor: Ya iPhone'larda Spotify'ın nasıl satın alınacağını veya nasıl abone olunacağını doğrudan iletemediğimiz kötü bir kullanıcı deneyimi sunmalıyız ya da en büyük rakibimize karşı yüzde 30 maliyet dezavantajını kabul etmeliyiz. Bu eşit bir oyun alanı değildir. Avrupa Komisyonu'nu destekliyor ve ilgili herkes için adil bir ekosistem oluşturmak üzere yakında harekete geçeceklerine inanıyoruz.

Avrupa Komisyonu'nun belirleyeceği cezanın gelecek ayın ilk haftalarında duyurulması bekleniyor.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.