Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

SpaceX'in aracı, 2024'ten önce aya iniş için hazır olacak

  • Konbuyu başlatan Gözde Ulukan
  • Başlangıç tarihi
G

Gözde Ulukan

Misafir
SpaceX'in kurucusu ve CEO'su Elon Musk, SpaceX'in aya iniş aracının 2024'ten önce görevine hazır olacağını beklediklerini söyledi. Twitter üzerinden Musk'a şirketin tasarım zaman çizelgesi sorulduğunda, Musk şu anda henüz erken bir tarihte olduklarını belirtti. NASA ise 2024'ün, aya gitmek için en olası tarih olduğunu söyledi.

NASA, insanları 1972'den beri kimsenin ayak basmadığı aya götürmek için Artemis adlı bir program üzerinde, Musk'ın özel uzay uçuşu şirketi SpaceX ile birlikte çalışıyor. Bu kapsamda SpaceX'in, 2,89 milyar dolarlık bir anlaşmanın parçası olarak, ay görevlerinde kullanılacak insan iniş sistemleri (HLS) olarak bilinen ilk ticari iniş araçlarını geliştirmekle görevlendirildiğini belirtmek gerek.

Şirketin 2,89 milyar dolarlık teklifi, Jeff Bezos tarafından kurulan özel bir uzay şirketi olan Blue Origin tarafından yönetilen bir ekip de dahil olmak üzere iki rakibi geride bıraktı. Blue Origin bu duruma karşı çıkınca sözleşme, Government Accountability Office (GAO) raporuna kadar askıya alındı. GAO, 30 Temmuz tarihinde, Blue Origin'in bu karşı çıkışını reddetti. Geçtiğimiz günlerde, CNBC'den Michael Sheetz, Twitter üzerinden Musk'ın SpaceX projesini ilerletmek için 300 milyon dolar daha verdiğini açıkladı. Sheetz'in tweet'i, Musk'ın SpaceX'in iniş aracının 2024'ten önce hazır olacağı tahminine yol açan bir sürecin başlangıcını oluşturdu.

NASA paid 0 million to SpaceX, its most recent major payment under the HLS program toward Starship, on July 30 (the day the GAO denied the protests of Blue Origin and Dynetics):USAspending.gov pic.twitter.com/nmTqDDs7mr

— Michael Sheetz (@thesheetztweetz) August 14, 2021NASA, GAO'nun kararının, SpaceX'in ve ajansın, 50 yıldan uzun bir süredir aya ilk mürettebatlı görev için bir zaman çizelgesi belirlemesine izin verdiğini söyledi. NASA, 2024'te ilk aya inişle birlikte mürettebatlı Artemis uçuşlarını 2023'e kadar test etmeyi umduğunu da söyledi.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.