Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Rekabet Kurumu, Meta'ya 335.7 milyon TL idari para cezası verdi

  • Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
T

Tuğçe İçözü

Misafir
Rekabet Kurumu kararıyla Threads'in artık Türkiye'de kullanılamayacağını sizlere aktarmıştık. Rekabet Kurumu, bugün paylaştığı gönderi ile Meta'ya 335.7 milyon TL idari para cezası verdiğini açıkladı.

Rekabet Kurumu, Threads odağındaki bu gelişmelerine nasıl yaşandığını özetledi. Paylaşılan bilgilere göre; META Platforms, Inc. (META) hakkında, Meta'nın Threads ve Instagram uygulamalarını bağlamak suretiyle hâkim durumunu kötüye kullandığı şüphesi üzerine başlatılan soruşturmada, Rekabet Kurulunun 08.02.2024 tarihli toplantısında geçici tedbir kararı verildi.

Karar kapsamında Meta'nın, Instagram hesaplarına dayalı Threads profili oluşturan kullanıcıların verilerini, kullanıcılara onay seçeneği sunmaksızın birleştirmesinin, soruşturma tamamlanana kadar telafisi güç zararlara yol açacağına dikkat çekildi. Yapılan tespitler kapsamında idari para cezası uygulanmasına karar verildi:

Mevcut bulgular çerçevesinde; Instagram ve Threads arasındaki veri aktarım mekanizması neticesinde oluşabilecek veri birleştirme davranışının engellenmesi yönünde geçici tedbir uygulanmasına ve 20.02.2024 tarihinden başlamak üzere, META tarafından önerilecek olan ve Geçici Tedbir Kararının gereğini yerine getiren uyum tedbirlerinin Rekabet Kurumu kayıtlarına girmesine kadar geçen her gün için 2022 yılı gayri safi gelirleri üzerinden 4.796.152,96 TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmişti.

Paylaşılan bilgilere göre, devam eden süreçte Rekabet Kurumu'nun almış olduğu Geçici Tedbir Kararına uymak adına Meta tarafından “profilsiz kullanım” şeklinde daha önce Avrupa Birliği kullanıcıları için getirilmiş olan uygulamaları içeren öneriler sunulmuş ancak bu öneriler veri birleştirmeye yönelik endişeleri giderecek seviyede görülmemiş ve nihayetinde kabul edilmedi.

Kurul bu önerinin kabul edilmemesinin nedenlerini şöyle sıraladı:

  • Threads kullanımı için bir Instagram hesabının gerekliliği (aktif ya da pasif Instagram kullanıcı hesabı),
  • Hâlihazırda Threads’i mevcut profilleri ile kullanmaya devam kişiler açısından veri birleştirme eyleminin devam etmesi,
  • Profilsiz kullanımın profilli kullanıma göre düşük hizmet kalitesine sebep olması ve bu nedenle kullanıcıların iradelerine müdahale edilerek ve profilli kullanıma yönlendirilerek veri birleştirme eylemine yönelik rıza vermeye mecbur bırakılması

Bu sürecin ardından gündeme yansıyanları ise Rekabet Kurumu şöyle aktarıyor:

Bu defa META tarafından 15.04.2024 tarihinde; 29.04.2024 tarihi itibarıyla Threads hizmetinin Türkiye’de resmi olarak durdurulacağı ve Türkiye’deki kullanıcıların bu tarih itibarıyla Threads’i kullanamayacağı duyurulmuştur. META, Threads’in durdurulması ile Threads ile Instagram arasında bir veri akışının olmayacağını, Geçici Tedbir Kararının gereğinin yerine getirildiğine karar verilmesinin akabinde Threads’in Türkiye’de tekrar kullanıma sunulacağını ve kullanıcıların isterlerse Threads profilleri ile ilişkili bilgileri indirebilecekleri yahut profillerini silebilecekleri bir ekrana erişim sağlayabileceklerini ifade etmiştir.

Paylaşılan bilgilere göre; Meta tarafından Rekabet Kurumuna sunulan 02.05.2024 tarihli dilekçede ise 30.04.2024 tarihi itibarıyla Meta'nın, Türkiye’deki tüm Threads kullanıcılarının profillerini devre dışı bıraktığı ve Türk kullanıcıların bu tarihten itibaren Threads’i kullanamayacakları bildirildi.

Bunun üzerine Rekabet Kurulu tarafından 03.05.2024 tarihinde, Meta'nın, Threads’in Türkiye’deki faaliyetlerinin durdurulmasına yönelik çözüm önerilerinin Geçici Tedbir Kararında öngörülen yükümlülükleri konusuz bıraktığına ve dolayısıyla Geçici Tedbir Kararı ile uyumlu olduğuna karar verildi.

Alınan karar kapsamında Meta'ya uygulanan günlük idari para cezasının sonlandırılarak 20.02.2024 tarihinde başlayan ve 29.04.2024 tarihinde sona eren 70 gün için toplam 335.730.707,20 TL idari para cezası uygulanacak.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.