Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Plant Factory, 10 milyon euro değerleme üzerinden 2 milyon euro yatırım aldı

• Konbuyu başlatan Arden Papuççiyan
  • Başlangıç tarihi
A

Arden Papuççiyan

Misafir
Sanayi tipinde kapalı alanda dikey tarım yapan bir girişim olarak karşımıza çıkan Plant Factory'den ilk olarak geçtiğimi Şubat ayında sizlere bahsetmiştik. Bugün Plant Factory tarafından bizimle paylaşılan bilgilere göre girişim, ilk yatırım turunu tamamladı.

Plant Factory tarafından edindiğimiz bilgilere göre tarım teknolojileri şirketi, 10 milyon euro değerleme üzerinden 2 milyon euro yatırım aldı. Söz konusu yatırım toplamda 4 yatırımcı tarafından geldiğini ve yapılan yatırım anlaşması ile birlikte Plant Factory'nin yüzde 20 hissesinin satıldığını da ekleyelim.

Hatırlatmak gerekirse Plant Factory, kendi geliştirdiği teknoloji ile ilaçsız ve besin değeri yüksek gıdaları şehir çiftliklerinde üretiyor. İlk şehir çiftliği PF001’i Dragos’ta konumlayan Plant Factory, aldığı yatırım ile birlikte tesis sayısını artırarak üretim kapasitesini yükseltmeyi hedefliyor.

Şehir içinde tarımsal üretimi elverişli kılan Plant Factory, topraktan, güneşten ve yatay alandan bağımsız üretim teknolojileri geliştiriyor. Bu sayede birim m2 alanda ortalama 315 kat daha verimli üretim yapabilen girişim, kendi geliştirdiği dikey tarım teknolojisini dünyaya ihraç etmek için de çalışmalarını da sürdürüyor.

Alınan yatırım ile ilgili açıklamalarda bulunan Plant Factory kurucu ortakları Halil Beşkardeşler, Ahmet Güney, Anıl Sönmez ve Emre Kaynar, tamamlamış oldukları yatırım turunun Türkiye’nin en değerli tarım firması olma misyonları için önemli bir adım olduğunu paylaştılar. Son olarak Plant Factory'nin 2021 yılı Kasım ayı itibariyle tesisleşme ve büyüme planlarına İstanbul ile başlayacağını da ekleyelim.

Kaynak : Webrazzi

Reklam

AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.