Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi OpenAI'dan istifa edecek çalışanları hem Microsoft hem de Salesforce istiyor

  • Konbuyu başlatan Gözde Ulukan
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
G

Gözde Ulukan

Misafir
Dün OpenAI'ın yaklaşık 500 çalışanının, yönetim kurulunun istifasını isteyen bir açık mektup imzaladığını; bu açık mektupta Sam Altman CEO olarak yeniden göreve getirilmediği ve Greg Brockman da geri dönmediği takdirde şirketin çalışanlarının istifayı düşündüğü ifadesinin yer aldığını sizlerle paylaşmıştık.

Şimdi paylaşılan bilgilere göre OpenAI'dan ayrılmaya düşünecek kişilerin gelecekleri o kadar da karanlık görünmüyor; zira hem Microsoft hem de Salesforce bu kişilere kapılarının her zaman açık olduğunu söyledi. Kısacası OpenAI'dan ayrılan herhangi bir bu iki teknoloji devinden birinde işe başlayabilir.

İlk olarak Microsoft'u ele alalım. Microsoft CEO'su Satya Nadella, eski CEO Sam Altman'ın görevden alınmasının ardından şirketinin OpenAI'dan ayrılmak isteyen yapay zeka yeteneklerini kabul etmeye açık olduğunu söyledi. Nadella, gazeteci Kara Swisher'a "Tüm yapay zeka yeteneklerinin buraya gelmesi ve misyonda ilerlemesi için kesinlikle bir yerimiz olacak." dedi.

Salesforce'ta ise durum şu şekilde gelişti; Salesforce CEO'su Marc Benioff, kendi şirketine katılmak için istifa eden OpenAI araştırmacılarına iş konusunda söz verdi.

Benioff, X'te "Salesforce, Silvio Savarese yönetimindeki Salesforce Einstein Trusted AI araştırma ekibimize derhal katılmak üzere istifasını sunan tüm OpenAI araştırmacılarının tam nakit ve öz sermaye OTE'sini (Open Trade Equity) karşılayacaktır" ifadesini kullandı. Benioff, bu ifadeyle OpenAI araştırmacılarının sözleşmelerini, gerçekleşmemiş kârları ve satış teşvikleri ile birlikte satın alma sözü vermiş oldu.

OpenAI'da neler olacağı aslında şu anda hâlâ ciddi bir merak konusu, zira Sam Altman'ın şirkete dönmesini isteyen gerçekten azımsanmayacak sayıda kişi var. Ancak dün paylaşılanlara göre Altman ve Brockman artık Microsoft bünyesinde çalışacaklar. Tabii bu olay o kadar hızlı bir şekilde değişiyor ki birkaç saat sonra Altman'ın OpenAI'a yeniden CEO olarak atandığını öğrenirsek kimse şaşırmayacak. O yüzden hiçbir şeyi öngöremiyor ve pek fazla yorum ekleyemiyoruz. OpenAI kaosunda yaptığımız tek şey ise beklemek oluyor.

Bakalım, şirketin çalışanları istedikleri olmazsa gerçekten istifa edecek mi, istifalar gerçekleşirse de Microsoft ve Salesforce gerçekten sözünün arkasında duracak mı, göreceğiz.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.