Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Ödemlerinizden kurtulun!

• Konbuyu başlatan Yekban E.
  • Başlangıç tarihi
Y

Yekban E.

Misafir
Yaz aylarında bir çoğumuz fit bir vücuda sahip olmak için çeşitli diyetlere başvurur,daha fazla spor yapar. Fakat kimi zaman yapılan bu çabalar belli bir noktadan sonra etki göstermez. Bunun da en büyük sorunu vücudumuzda oluşan şişkinlik yani ödemdir. Sıcak hava, yediğimiz besinler ve belki de yaşadığımız sağlık sorunları ödeme sebep olabilir. Ve ödeme sahip bir kişi ne kadar diyet yaparsa yapsın bu şişkinliği geçirmezse çabaları karşılıksız kalabilir. Bu haftaki yazımda size ödem attırıcı besinler ve özel karışımlardan bahsedeceğim.

Ödem neden oluşur?

Vücutta ödemin oluşmasının belli başlı sebepleri vardır. Ödem oluşan bölgede damar hasarları ve sorunları, toplardamar tıkanıklığı, kullanılan bazı ilaçların yan etkisi, alerjik durumlar, aşırı tuz tüketimi, uzun süre oturmak, hareketsizlik ve kadınlarda regl öncesi dönem ve gebelik durumu. Eğer ödem sorunu yaşıyorsanız öncelikle sağlıkla ilgili durumları ekarte etmeniz için bir doktora görünmenizi öneriyorum. Eğer sağlıkla ilgili bir sorun yoksa o zaman aşağıda bahsettiğim besinler ödemlerinizden kurtulmak için size yardımcı olacaktır.

Başlıca ödem attırıcı besinler nelerdir?

1-Olmazsa olmaz su​

pexels-charlotte-may-5946618-683x1024.jpg

Ödem denildiği zaman ilk akla direkt su geliyor. Vücudunuzda bulunan şişkinlik ve ödemin atılmasında su en temel ihtiyaçtır. Sadece ödem için değil, sağlığınız için günde en az 2,5 litre su tüketmeye çalışınız. Özellikle sabahları aç karnına ılık bir suya ekleyeceğiniz 3-4 damla limon ile ödemlerinizden kurtulabilirsiniz.

2- Maydanoz​

pexels-suzy-hazelwood-1309426-1024x590.jpg

Ben yeşil olan her besine aşığım! Ve yeşillerin içinde en sevdiğim en faydalı olan maydanoz da ödem atmada oldukça etkili bir besindir. İster üstüne limon sıkıp yiyin ister demleme yöntemi ile suyunu için. Özellikle kadınlarda idrar yollarında iltihaplanmaya da birebir! Denedim, bizzat ilaçsız doğal olarak tüm ödem ve iltihaplanmadan kurtuldum.

3- Mis gibi salatalık​

Yeşilden gitmeye karar verdim ve en sevilen sebze salatalık ile devam edelim istedim. Öncelikle salatalığın %96’si sudan oluşmaktadır, ayrıca mide problemleriniz için birebirdir. Eğer ki yok ben maydanoz yiyemem hiç sevmem diyorsanız salatalık tam size göre.

4- Yeşil çay​

pexels-mareefe-1417945-1024x704.jpg

Sürekli çay tüketenler başta olmak üzere herkes günde bir bardak yeşil çay içmelidir. Yeşil çay, en etkili ödem sökücü bitkilerin başında gelir. Özellikle poşetlerde satılan değil de aktar ve marketlerden aldığınız yeşil çayları kullanınız. 1 tutam kaynar suyun içine atıp afiyetle içiniz. Unutmayın; kalp rahatsızlığı veya tansiyon hastalığınız varsa yeşil çay tüketmeden önce doktorunuza mutlaka danışın.

5- Ananas​

pexels-anete-lusina-6331187-684x1024.jpg

Artık tüm marketlerde, pazarlarda rahatlıkla bulabileceğimiz ananas tüketimi oldukça önemlidir. Hem vitamin deposu olmasından hem de içerdiği lifler ile tam bir ödem attırıcı besindir. Eğer ananası yemeği sevmiyorsanız suyunu sıkıp detoks suyu olarak da kullanabilirsiniz.

6-Ev yoğurdu​

greek-yoghurt-1024x770.jpg

Greek yoghurt on the table

Yoğurt, zengin protein ve probiyotik içeriği ile kolayca ödem atmanıza yardımcı olur. Fakat hazır yoğurtların içerisinde bulunan koruyucu maddeler yoğurdun bu özelliklerini geri planda bıraktığı için özellikle katkısız, ev yoğurdunu ya da probiyotik yoğurt tercih etmelisiniz. Hem sağlığınız için hem de ödemlerden kurtulmak için özellikle yaz aylarında günde en az 1 porsiyon yoğurt tüketmelisiniz.

7-Kivi ve yeşil elma​

pexels-anete-lusina-6331127-1024x684.jpg

Dediğim gibi yeşil olan hiçbir şeyden kaçmayınız. Yeşil meyvelerden özellikle elma ve kivi içerdiği yüksek vitamin ve lif sayesinde çok güçlü bir antioksidandır. Ayrıca sindirimi oldukça kolaydır, yüksek su içermeleri ile birlikte kolay ödem atmanızı sağlayacaktır.

8-Kiraz sapı​

pexels-anna-tukhfatullina-food-photographerstylist-2747422-1024x1024.jpg

İdrar sökücü ve ödem attırıcı olarak bilinen kiraz sapı adeta mucizevi bir besindir. Evde ayırdığınız kiraz saplardan 20 tanesini kaynamış suyun içine atarak demleyip tüketin. Kaynatma işlemi uygulamayın lütfen. Kiraz sapı aynı zamanda zayıflamak isteyenlerin de en büyük yardımcısıdır. Uzman diyetisyenlerin de önerdiği kiraz sapı çayının etkilerine inanamayacaksınız.

Ödem attırıcı kür önerileri

Yukarıda bahsettiğim besinlerin yanında ödem attırıcı kürler de en büyük yardımcınız olacak. Benim de zaman zaman denediğim kürler ile siz de kolayca ödemlerden kurtulabilirsiniz.

Kiraz sapı kürü​

cherry-with-tea-jam-bowl-high-angle-view-1-1024x658.jpg

• 20-25 adet kiraz sapı
  • 2 su bardağı su

2 su bardağı suyu kaynatın ve kiraz saplarını ekleyin ve yarım saat kadar demleme yöntemi ile dinlendirin. Günde 1 su bardağından fazla tüketmeyin.

Yeşil Kür​

pexels-mikhail-nilov-6707372-1024x683.jpg

• 1 adet yeşil elma
  • 1 adet salatalık
  • 4 sap maydanoz
  • Ev yapımı yoğurt

Öncelikle kabuklarını almadan sebzeleri küçük boyutlara ayırın, ev yapımı yoğurt ekleyin ve blanderdan geçirin. Tadı o kadar güzel oluyor ki evde sık sık bu tarifi yapıyorum. Ağır akşam yemeklerin yanında da inanılmaz hafif oluyor. İsterseniz içine yarım çay kaşığı karabiber ekleyebilirsiniz.

Belirttiğim gibi bu besinleri kullanarak rahatlıkla ödem atabilirsiniz. Kendinize özgü tarifler ile isterseniz baharatlar ile de tatlandırma yapabilirsiniz. Bu kürleri ve besinleri kullanarak normal yeme içme hayatınıza devam etmemeniz lazım. Öncelikle karbonhidrat ve tuz tüketiminden uzak durmalısınız. Uzun süre hareketsiz kalmayın ve günde 2,5 litre su tüketimini devam ettiriniz. Bu kurallara uyarak yaşadığınız kilo kaybına ve vücudunuzdaki etkilere sizler de inanamayacaksınız. Sizlerin de uyguladığı kür tarifleri var ise yorumlarınızı bekliyorum. Sağlıklı Günler Diliyorum 

The post Ödemlerinizden kurtulun! appeared first on Eldori Blog.

Kaynak : Eldori

Reklam

AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.