Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Monurol Şase Nedir?

 • Konbuyu başlatan admin
 • Başlangıç tarihi
A

admin

Misafir
Monurol, idrar yolu enfeksiyon rahatsızlığını tedavi etmek için kullanılan ilaçlardan biridir. Bu ilaç antibiyotik kategorisinde yer alır ve cerrahi operasyonlardan kaynaklı idrar enfeksiyonlarının önüne geçmek için de kullanımı tercih edilir. Örnek vermek gerekirse hastaya sonda takılacağı zaman enfeksiyon kapmaması açısından bu ilaç verilir.

Monurol Nedir?


Monurol yukarıda belirtildiği gibi idrar yolu enfeksiyon tedavisinde kullanılan bir çeşit antibiyotik şase ilaçtır. Bu ilacı kullanması gereken kişiler nasıl kullanacağı konusunda merak duyuyor. Monurol, şase formunda satışa sunulan bir ilaç olmakla beraber suda eriterek kullanılır. 1 bardak suyun içerisine 1 şase Monurol koyarak eritebilir ve ortalama yarım saat sonrasında ilacı tüketebilirsiniz.

Monurol Şase Nedir, Nasıl Kullanılır?


Monurol silindir bir kutu içerisinde dizilmiş şaselerden oluşan bir çeşit ilaçtır. Antibiyotik ilaç görevi görür ve her türlü idrar yolu enfeksiyonu tedavisinde tercih edilir. Kullanımı oldukça basittir. Doktorun tavsiye ettiği süre boyunca 1 şase Monurol bir bardak suyun içine koyulur ve erimesi beklenir. Tahmini yarım saat içerisinde iyice su ile karışacak ve tüketime hazır hale gelecektir. İlacı iyice eridiğinden emin olduktan sonra tüketebilirsiniz. Ardından bolca su içmeniz tavsiye edilir.

Monurol Şase Yan Etkileri


Monurol şase de her ilaç gibi birtakım yan etkilere sahiptir. Ancak sağlığı çok olumsuz etkileyecek etkilere sahip değildir. Monurol yan etkilerini şu şekilde göstermek mümkündür;

 • Vajinada kaşıntı
 • Baş ağrısı, baş dönmesi
 • İshal ve bulantı
 • Vajinada batma hissi
 • Karın ağrısı
 • Deri döküntüsü
 • Midede yanma hissi
 • Vajinada kaşıntı

Yaygın görülen yan etkiler bu şekildedir. Ancak kişiden kişiye etkiler değişebilir. Doktorun tavsiye ettiği dozda düzenli olarak ilaç kullanılırsa bu belirtiler genelde görülmez. Özellikle bol su ile tüketilirse görülebilecek yan etkileri daha da azalır.

Gebelikte Monurol Şase Kullanımı


Monurol gebelik döneminde kullanılabilir mi sorusu sıklıkla merak edilir. Hele ki gebelik dönemi oldukça hassas bir dönem olduğu için daha da dikkatli olmak gerekir. Monurol ne yazık ki gebelik döneminde kullanılabilecek bir ilaç değildir. Eğer kişi ilacı kullandığı dönemlerde gebe olduğunu öğrenirse acilen doktora başvurması gerekir. Gebelik döneminde idrar yolu enfeksiyonu görülürse muadil ilaçlardan destek alınabilir.

Monurol Şase Yan Etkileri

Monurol Şase Nedir | Alemi Kadın

İlgili Link: Amoksisilin

Monurol Reçetesiz Alınabilir mi?


İdrar yolu enfeksiyonu yaşayan kişilerin en sık merak ettiği sorulardan biri de reçetesiz satın alınıp alınmayacağıdır. İlaç antibiyotik grubunda yer aldığı için reçetesiz satılamamaktadır. Herhangi bir hekim tarafından reçete edilerek satışa sunulmalıdır. Tüm eczanelerden reçete karşılığı alınabilir.

Monurol Hangi Durumlarda Kullanılmamalı?

 • İlaç içerisinde yer alan etken maddelere karşı alerji varsa
 • Böbrek yetmezliği sorunu varsa
 • Şeker hastalığı varsa
 • İshal yan etkisi görüldüyse ilaç derhal bırakılmalıdır.

Monurol Tüketilirken Nelere Dikkat Edilmeli?


Monurol tüketilirken birtakım unsurlara dikkat etmek gerekir. İlaç çok aç veya tok iken tüketilmemelidir. Bunun yerine yemeklerden 2-3 saat sonra tüketilmesi daha doğru olur. İlaç içerisinde yer alan etken maddeler sıvı emilimi gerçekleştirdiği için aç veya tokken tüketmek kansızlığa sebebiyet verebilir. Bununla birlikte ilaç tüketilirken alkol tüketimi gerçekleştirilmemelidir. İlgili Link: İdrar Yolu Enfeksiyonu

Emzirme döneminde ilaç kullanılması gerekiyorsa mutlaka uzman bir hekime danışmak gerekir. Günde tek şase olmak üzere emzirme döneminde Monurol kullanılabilir. İlaç mide-bağırsak hareketini arttıran ilaçlar ile tüketilmemelidir. Monurol ishal yan etkisine sahip olduğu için iki ilaç etken maddeleri olumsuz durumlara sebep olabilir.

İlaç 12 yaş altı çocuklarda kesinlikle kullanılmamalıdır. Ancak yaşlı bireylerde bu konuda herhangi bir uyarı bulunmaz. Böbrek yetmezliği var ise ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır. Eğer kullanılmaması gerektiği yerde ilaç kullanılmışsa veya fazla doz alınmışsa en yakın sağlık kuruluşundan bilgi alınmalıdır.

Monurol Fiyatları


Monurol fiyatları duruma göre değişkenlik gösterir. Miligram ve eczanenin kâr payı fiyatları etkiler. Bunun için en yakın sağlık kuruluşundan ilacı reçete ettirerek herhangi bir eczaneden fiyatı öğrenilmelidir. Ancak çok pahalı bir ilaç değildir.

Kaynak : AlemiKadın
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.