Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Bilgi MOBA Oyun Nedir?

İçerik bilgilendirme amaçlıdır.

Ruşen

Moderator
Yönetici

MOBA Oyun Nedir?​

MOBA, “Multiplayer Online Battle Arena” anlamına gelir. Türkçe karşılığı, çevrim içi çok oyunculu savaş arenası anlamındadır. Gerçek zamanlı olarak oynanan oyun, strateji oyunları ve savaş video oyunları bu türe mensuptur. MOBA oyunlarında iki karşıt takım bulunur. Bu takımlar, birbirlerinin üssünü yok etmeye çalışır. Oyun içerisinde farklı formlarda defansif yapılar mevcuttur. Bu yapılar, çoğunlukla kale gibi sembollerden oluşur. Oyuncular, karşı takımın üssüne erişmek için yolda karşılarına çıkan bu yapıları yok ederek ilerler. MOBA oyunlarda sıklıkla üst, orta ve alt olmak üzere üç adet koridor vardır. Koridorlar, şampiyon olarak nitelendirilen oyuncular tarafından korunur. Koridorda bulunan şampiyonu alt eden (öldüren) oyuncu, ekstra altın ve tecrübe ile ödüllendirilir. Öldürüldüğü için oyundan çıkan şampiyon, yeniden oyuna dahil olmak için beklemek durumundadır. Bekleme süresi oyunda kazanılan tecrübeye bağlı olarak değişiklik gösterir. Oyun akışında her bir oyuncuya saniye başı belirli miktarda altın da tanımlanır. Önüne çıkan engelleri alt eden ve rakibini öldüren oyuncular, büyük miktarda altın kazanır. Kazanılan bu altınlar, oyun içi satın alma işleminde kullanılır. Çoğunlukla yeni bir silah, özel bir güç, kıyafet gibi oyunda ekstra güç elde edilmesine yönelik malzemeler, oyun içi satın almalarda yer alır. Bu ayrıcalıkları edinen oyuncular, rakiplerine kıyasla daha avantajlı bir konum kazanır. Oyunlar, ortalama 30 dk. civarında sürer. Stratejik bir şekilde ilerleyen takım, oyunun kazananı ilan edilir.
 

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.