Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Microsoft CEO'su Satya Nadella: "Sam Altman, OpenAI'a bir şekilde geri dönebilir"

  • Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
T

Tuğçe İçözü

Misafir
Yapay zeka alanındaki yıldız isimlerinden Sam Altman'ın OpenAI CEO'luğundan kovulduğunu geçtiğimiz günlerde sizlere aktarmıştık. Bunun ardından OpenAI'ın en büyük yatırımcıları arasında bulunan Microsoft'un CEO'su Satya Nadella, OpenAI kurucuları Sam Altman ve Greg Brockman'ın Microsoft'a katılacağını duyurmuştu. Satya Nadella'nın açıklamaları bununla sınırlı kalmadı. Nadella, verdiği röportajlarda; Sam Altman'ın OpenAI'a bir şekilde geri dönebileceğini ifade etti.

Sam Altman'ın OpenAI'a geri dönüp dönmeyeceği konusundaki sorulara; bunun OpenAI yönetim kurulunun, yönetiminin ve çalışanlarının seçeceği bir şey olduğunu söyledi ve ekledi:

Microsoft, OpenAI ile açıkça ortak olmayı seçti ve açıkçası bu OpenAI'daki insanların orada kalmasına veya Microsoft'a gelmesine bağlı, bu yüzden her iki seçeneğe de açığım.

Satya Nadella'nın açıklaması, Altman'ın Microsoft'a geçişinin tamamlanmış bir anlaşma olmadığını öne süren iddiaları doğrular nitelikte. Bu iddialara göre; Sam Altman'ın ayrılışının arkasında OpenAI'ın baş bilim insanı Ilya Sutskever yer alıyor. Ilya Sutskever'in konu hakkındaki fikrinin değişmesiyle, Sam Altman'ın OpenAI'a dönmesi için geriye kalan üç yönetim kurulu üyesinden ikisinin değişmesi yeterli. Bu noktada Sam Altman'ın gidişinin yanı sıra Brockman'ın da yönetim kurulu başkanlığından azledildiğini hatırlatalım.

Nadella'nın paylaştıklarına göre; Microsoft, yatırımcı ilişkileri de dahil olmak üzere yönetim süreçleriyle ilgili bir şeylerin değiştiğini görmek istiyor. Bu bağlamda Microsoft'un Sam Altman'ın görevden alındığını çalışanlarla hemen hemen aynı zamanda yani kamuoyuna açıklanmadan yalnızca dakikalar önce öğrenmesi, şirketin bu yaklaşımında etkin rol oynamış olabilir.

Burada OpenAI'ın yapılanmasından da bahsetmekte fayda var. OpenAI'ın yönetim kurulu bir kâr amacı gütmeyen kuruluşuna bağlı. Şirket, bu kuruluş tarafından yönetilmekte. Üstelik yatırımcıların söz konusu yönetim kurulunda koltukları bulunmuyor. Buna, şimdiye kadar OpenAI'a 10 milyar doların üzerinde yatırım yapan Microsoft da dahil.

Sam Altman'ın gitmesinin ardından CEO olarak atanan CTO Mira Murati dahil olmak üzere pek çok çalışan OpenAI yönetimine tepki gösterdi. Bu esnada OpenAI'ın yeni CEO'su Twitch'in eski CEO'su Emmett Shear oldu. Ancak bu durum, çalışanların kızgınlığına set çekemedi. OpenAI'ın yaklaşık 500 çalışanı, yönetim kurulunun istifasını istedi.

Satya Nadella'nın açıklamasının ardından ne gibi adımlar atılacağını ve bu adımların OpenAI'ı nasıl şekillendireceğini hep birlikte izleyip göreceğiz.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.