Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Microsoft, 3D emoji tasarımlarını açık kaynaklı olarak yayınladı

  • Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
T

Tuğçe İçözü

Misafir
Microsoft, geçen yıl Windows11 düzenlemesi kapsamında Emoji karakterlerini yeniden tasarladığını duyurmuştu. Şirket, yeniden tasarladığı emojileri "akışkan" olarak nitelendirmişti. Yaklaşık 1 yılın ardından Microsoft, akışkan emojileri Github'da yayınlayarak, geliştiricilerin kullanımına açtı.

Bundan sonra hemen hemen herkes, bu akışkan emojileri dilediği gibi değiştirip kullanabilecek. Tamamen 3 boyutlu sürüm, temel rengini koruyan ancak dokuları ve gradyan görünümü devre dışı bırakan düz renkli bir sürüm ve de tek renkli yüksek kontrastlı bir sürüm olmak üzere her açık kaynak emojinin 3 farklı sürümü bulunuyor.

Toplamda 1500'den fazla emojiyi kullanıma açan şirket, yine de her emoji tasarımını açık kaynaklı olarak yayınlanmadı. Örneğin, Microsoft ile özdeşleşen ataç animasyonu Clippy'ye benzeyen emojisi açık kaynaklı emojiler arasında yer almıyor. Aynı şekilde Windows logolarını içeren emojiler de açık kaynak olarak yayınlanmadı.

Apple, Google ve Microsoft gibi teknoloji devlerinin tasarladıkları emojiler, yalnızca kendi işletim sistemlerinde çalışıyor olsa da; Microsoft'un emojileri açık kaynaklı olarak yayınlaması, geliştiricilerin kendi uygulamalarında bu emojileri kullanmasına imkan tanıyor.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.