Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Meta, uygun fiyatlı VR başlıkları üzerinde çalışıyor

  • Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
T

Tuğçe İçözü

Misafir
Meta, daha uygun fiyatlı sanal gerçeklik (VR) başlıkları sunarak ve kontrol cihazlarını devre dışı bırakarak Apple'ın Vision Pro'sunu rekabette geride bırakmayı hedefliyor. Şirket, bu hafta piyasaya sürülen Quest 3'ün devamı niteliğinde bir ürün üzerinde çalışıyor.

Üstelik Mark Gurman'ın aktardıklarına göre Meta, bu yılın ilk aylarında gerçekleşen Vision Pro duyurusunun ardından Quest başlığı için hazırladığı pazarlama planlarında değişikliğe gitti. Bu değişiklikler kapsamında Meta, gelecek yıl maliyetleri düşürmek adına kontrol cihazı içermeyen bir sanal gerçeklik başlığı çıkarmayı planlıyor.

Gurman'ın ifadesine göre, Meta'dan biri şirketin Apple'dan korkma aşamasında olduğunu dile getirdi. Bunda geçmişte Apple'ın iPhone ile mobil telefon pazarında devrim yaratmasının da payı büyük. Bu anlamda Meta, Vision Pro ile Apple'ın sanal gerçeklik başlıkları alanında benzer bir devrim yaratacağını düşünüyor olmalı. Bu nedenle Meta, Metaverse vizyonunda geri adım atarak, oyun ve verimlilik gibi alanlara yönelerek ürünün daha gerçekçi kullanım senaryolarını öne çıkarmaya başladı. Öte yandan yakın zamanda Quest üzerinde gerçekçi avatarlar ile gerçekleşen Mark Zuckerberg röportajı sayesinde şirket, Metaverse vizyonuna göz kırpmayı ihmal etmiyor.

Gözler, ses ve elleriniz ile kullanılabilecek olan Vision Pro, sanal ve artırılmış gerçekliği bir arada sunuyor. Üzerinde bulunan Digital Crown ile de kullanılabilecek olan Vision Pro, rakiplerinden farklı olarak fiziksel kumanda kullanmıyor. Fiziksel bir kontrol cihazı yerine gözler, ses ve elleriniz ile kullanılabilecek olan Vision Pro, sanal ve artırılmış gerçekliği bir arada sunuyor.

Meta'nın Ventura kod adlı bir sonraki başlığının ise Quest 3'den daha ucuz olması planlanıyor. Bu noktada Quest 3'ün Vision Pro'dan yüzde 15 daha düşük fiyatlarla kullanıcıların ilgisine sunulduğunu belirtelim. Daha ucuz olması beklenen Ventura'nın ekran çözünürlüğünden bir şey kaybetmeyeceğini de eklemekte fayda var. Gurman'ın belirttiğine göre Meta, kullanıcıların sadece el jestleriyle başlığı yönetmesine ya da kontrol cihazına ayrıca satın almalarına odaklanabilir.

Şimdiye kadar ağırlıklı olarak farklı pazarlarda faaliyet gösteren Apple ve Meta, sanal gerçeklik başlıkları söz konusu olduğunda doğrudan rekabet etmeye başlıyor. Şimdilik pazarda teknolojiyi erken benimseyenler yer alırken, pazarın büyümesiyle Meta da yerini sağlamlaştırmaya çalışıyor.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.