Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Meta, altyapıya odaklanan makine öğrenimi ekibini işten çıkardı

  • Konbuyu başlatan Tuğçe İçözü
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
T

Tuğçe İçözü

Misafir
Meta'da büyük ölçekli bir işten çıkarma sürecinin başlayabileceğini sizlere aktarmıştık. Şirket, dün yaptığı açıklama ile 11 binden fazla kişiyi işten çıkararak yüzde 13 küçüleceğini duyurdu. Bu noktada Eylül ayı verilerine göre Meta çatısı altında 87 binden fazla çalışan yer aldığını hatırlatalım

Duyuru kapsamında Mark Zuckerberg, yapay zeka makine öğrenimi departmanlarında çalışanların bu işten çıkarma sürecinden etkilenmeyebileceğinin sinyalini vermişti. Ancak söz konusu departmanlar da işten çıkarma sürecine dahil oldu.

Hatırlarsanız, Zuckerberg, paylaştığı gönderide kaynaklarını çok daha az sayıda yüksek öncelikli alana yönlendireceğini belirtmişti. Bu alanalar arasında yapay zeka destekli keşif motoru, reklamlar, işletme platformları ve Metaverse girişimleri yer almaktaydı.

Bu açıklamaya rağmen, Meta ML departmanı da işten çıkarma sürecinden nasibini aldı. Meta araştırma ekibinde mühendis olarak çalışan Thomas Ahle, paylaştığı bir tweet ile “Probability” isimli altyapı yığınına (stack) makine öğrenmesi eklemekten sorumlu ekibin tamamının işten çıkarıldığını açıkladı

I've been laid off from Meta. Our entire research/infra org "Probability" was cut.

I deeply appreciate the people who helped me get there, and the great people I worked with for a year and half.

I hope to stay in the Bay Area a while longer, if anyone needs some algorithms.

— Thomas Ahle (@thomasahle) November 9, 2022Thomas Ahle'nin aktardıklarına göre “Probability” ekibi, yöneticiler hariç 50 kişiden oluşuyordu. “19 kişi Bayesian Modellemesi, 9 kişi Sıralama ve Öneriler, 5 kişi Makine Öğrenimi Verimliliği, 17 kişi ise Çip Tasarımı ve Compilerlar için Yapay Zeka desteği üzerinde çalışıyordu.

Ekibin üyelerinden Emily McMilin de üzüntüsünü dile getiren çalışanlar arasında yer aldı. Yine de ekibin kariyerine başka kurumlarda hızlıca başlayabileceğini söyleyebiliriz. Metaculus CEO'su Gaia Dempsey Thomas Ahle'nin Tweetine yorum yaparak, işe alım yaptıklarını duyurdu.

We’re always looking for folks involved in probability & Bayesian modeling at @metaculus (named long before Meta 🙂). Current openings are here and we welcome general applications as well Metaculus

— Gaia Dempsey (@fianxu) November 10, 2022Meta ise altyapı ile ilgili kesintilerinin gerçekleşebileceğini belirtmişti. Son bir yıldır Meta AI'ın 200 dilde çeviri sunması, DALL-E benzeri yapay zeka destekli video aracı ve yazılı olmayan dilleri nasıl tercüme etmesi gibi alanlarda yapay zeka çalışmalarına ağırlık veren şirket, yapay zeka geliştirmeleri açısından 2023'ün ortalarına kadar duraksama dönemine girebilir.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.