Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Webrazzi Meta, akıllı lenslere odaklanan Luxexcel'i satın aldı

  • Konbuyu başlatan Arden Papuççiyan
  • Başlangıç tarihi
İçerik! Webrazzi'den alıntılanmıştır. Webrazzi internet girişimleri, sosyal medya, dijital pazarlama ve mobil konularına odaklı popüler teknoloji blogudur.
A

Arden Papuççiyan

Misafir
Yaklaşık 10 yıl önce teknoloji dünyasının geleceği olarak görülen akıllı gözlük konsepti, ilk olarak 2012 yılında Google Glass ile karşımıza çıkmıştı. Google Glass başarıya ulaşmamış olsa da, son birkaç yıldır akıllı gözlükler üzerinde çalışmalar yapan pek çok girişim bulunuyor.

Belçika merkezli bir gazete olan De Tijd'de yer alan bilgilere göre Meta, akıllı gözlük ve lenslere odaklanan bir girişim olan Hollanda merkezli Luxexcel'i satın aldı. Meta ve Luxexcel arasında gerçekleşen satın alma anlaşmasının finansal detayları ile ilgili herhangi bir bilgi paylaşılmadığını da ekleyelim.

2009 yılında Richard Vrie tarafından Eindhoven'da kurulan Luxexcel, ilk etapta 3D yazıcı ile üretilen şeffaf malzemelere odaklanan bir şirket olarak hizmet vermeye başladı. Yıllar içinde odaklandığı alanı değiştiren Luxexcel, şu an gözlüklerde kullanılmak üzere akıllı lensler üretiliyor.
Hatırlatmak gerekirse Meta, Quest 2 ve Quest Pro modelleri ile birlikte sanal ve artırılmış gerçeklik gözlüğü pazarının en önemli oyuncuları arasında yer alıyor. Akıllı gözlükler konusunda ise Ray-Ban ile iş birliğine giden Meta, Ray-Ban Stories isimli gözlüğü 2021 yılında satışa sunmuştu.

Gerçekleştirdiği satın almalar ile sanal - artırılmış gerçeklik ve akıllı gözlük teknolojileri alanında hızlı bir şekilde büyümeyi hedefleyen Meta, Luxexcel'in akıllı lenslerini geliştirdiği başka cihazlar içinde kullanabilir. Ortaya atılan iddialara göre Meta ve Luxexcel daha önce Meta'nın Aria projesi üzerinde de birlikte çalıştı.

Konu ile ilgili bir açıklama paylaşan Meta sözcüsü, Luxexcel ekibinin Meta'ya katılması ile birlikte iki şirket arasındaki mevcut ortaklığın derinleşmesinden heyecan duyduklarını dile getirdi.

Kaynak : Webrazzi
 

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.