Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Üye girişi yapmayı ihmal etmeyin ! Konulara cevap yazmak, kaynak dosyalarını iletmek ve yeni konu açabilmek için üye girişi yapmanız gerekir. Üye kayıtları aktif !

Sanatçı Melike Şahin - Biyografi

Ruşen

Moderator
Yönetici
melike şahin.jpg


Melike Şahin, 18 Nisan 1989'da İstanbul'da dünyaya geldi. Aslen Divriğili olan ve çocuk yaşlarından itibaren müziğe büyük ilgisi olduğunu belirtir. Şahin, lise yıllarında Timur Selçuk’tan şan dersleri almıştır. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümünden 2012 yılında mezun olmuştur. Sanatçı, 2017'ye kadar Baba Zula ile vokalist olarak çalışmıştır. Bugün Melike Şahin olarak doğrudan ad soyadıyla tanıdığımız Melike Şahin daha önceleri birkaç denemede bulunmuştur. İlk olarak Melik ismiyle piyasaya girmiş. Kısa süre sonrasında, henüz Baba Zula ile yollarını ayırmadan önce, "Melikşah ve Saz Arkadaşları" adlı bir proje başlatmıştır. Kurulan ekip, arabesk temalı repertuar ile bir süre konserler verdi.

2017 yılında Fransız yönetmen Tony Gatlif’in Djam isimli filminde seslendirdiği üç şarkı ile yer aldı ve aynı yıl filmin dünya prömiyeri öncesinde Cannes Film Festivali’nde bir konser verdi.

2017'de ilk teklileri (single) Bi' fırlatsam ve Deli Kan ile solo kariyerine başladı. Şahin'in ilk solo albümü Merhem, Şubat 2021'de yayımlandı. Albümün ilk teklisi, Ocak 2021'de yayımlanan "Uykumun Boynunu Bükme" oldu.

Melike Şahin özellikle takip ettiğim, dinlemekten keyif aldığım bir sanatçı. Kadınların her sektörde olduğu gibi, müzik sektöründe de birçok zorlukla karşılaştığını bilen, takip eden Spotify EQUAL projesini 2021 yılında duyurmuştu. ABD, New York Times meydanında EQUAL projesi ile ilgili dev ekranlarda Türkiye'den sadece Melike Şahin'e yer vermiştir. Yerli basında, Türkiye'den tek gibi sansasyonel başlıklarla haber olmuştur.

Eğer henüz Melike Şahin'i keşfedemediyseniz, bu sizin için büyük bir eksiklik diyebilirim.
 
Son düzenleme:

Benzer konular

Reklam

  AdBlock Detected
Sure, ad-blocking software does a great job at blocking ads, but it also blocks some useful and important features of our website. For the best possible site experience please take a moment to disable your AdBlocker.